Вихра Григорова: Няма друг такъв град като Пловдив

Автор: Цвети Тончева
Коментари (1)
08:38 / 06.07.2024
6956
Ученици от Художествената гимназия в Пловдив рисуваха знакови архитектурни сгради на различни локации в града, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Инициативата е в рамките на нестандартен пленер в Пловдив, организиран от Фондация за изкуство и култура КРЕА и се реализира с подкрепата на Община Пловдив като част от Календара на културните събития за 2024 г.

Десетокласничката Виктория Мичева от Художествената гимназия "Цанко Лавренов" иска да улови характера на сградата и всичко, което я описва и с интерес го открива. Нейната връстничка Ели Караиванова, от същата гимназия пък е привлечена от цветовете на сградите, орнаментите по тях и начинът, по който са били строени. Младите художници ще рисуват в продължение на три дни, а след това с картините им ще бъде подредена изложба.  

"Строителството на тази сграда, която те рисуват, известна като някогашният хотел "Париж", е започнало през 1909 година. Първоначално са били предвидени три нива - един приземен за ресторант и два хотелски етажа. По-късно е била надстроена с още две нива, след Първата световна война, разказват ученичките от Хуманитарна гимназия "Св.Св. Кирил и Методий" Ива Кърлиева и Николета Хаджиева. По сградата има интересни декорации и интересни балкончета, с хубава орнаменти и часовникова кула отгоре, на коята са отбелязани годините на започване на строителството и завършването му. 

Всички са на мнение, че в Пловдив е пълно с хубави сгради, които трябва да бъдат ценени и запазени, защото много допринасят за специалната атмосфера в града.

До рисуващите е бившият преподавател и консултант, художникът Вихра Григорова.  

"На Главната в Пловдив, от бившата улица "Станционна" до ул. "Марица" всичките тези абсолютно еклектично обединени стилове, ние си ги наричаме между нас "фалшив пловдивски барок"", посочи Вихра Григорова.

Според нея, навсякъде са заимствани елементи от барока, от класическия стил, на много места има имитация на колони и то антични, има елементи от "ар нуво" и "ар деко", защото времето, когато са строени, е било точно това – началото на 20 век и тези влияния пристигат в града. 

"Пловдивчани са били сериозни търговци, те са търгували с Виена и с други европейски градове, които са били люлката на тези неща. В този смисъл, точно както са къщите в Стария град, по един много мил начин, са съчетавани в рамките на една сграда повече от един, а понякога и повече от три стила. Това изглежда като да не е редно, но придава този неописуем вид на Главната улица в Пловдив и затова тя е любимо място за разходка на пловдивчани. Човек ще види или фигура на някакъв атлаз, който държи цялото небесно кълбо, или някакви херувими, съчетани с едни типични обли форми, т.н "ови", Искахме децата да почувстват тези неща. Докато ги рисуват, те ще ги откриват, за това те имаха и лекция от архитект предварително, за да са в някаква степен подготвени", обясни още Вихра Григорова.

Тя припомни, че Главната улица е проектирана от арх. Йосиф Шнитер.

"Още не ми го побира главата каква е била тази негова далновидност, та когато в Пловдив са се въртели няколко файтона, той да проектира ширината на улицата, като даде възможност да се разминат днес две пожарни коли. Той е гледал 100 години напред. Къщите по Главната са долепени една до друга, те са гредоред и са податливи на такова събитие. Тръгне ли пожар тук, той няма спиране.

Като се има предвид какви времена са били и да се проектира по начин, по който повече от 100 години да гледаме и да се възхищаваме, това е нещо уникално. Тук къщи са имали неслучайни хора. На ул. "Иван Вазов" има къщи на Кудоглу, това са все имена, които Пловдив трябва да знае и на които дължи много. Те не се забравят тези неща", посочи още Вихра Григорова.

Тя и сега забелязва нови неща, на които не е обръщала внимание досега.

Удоволствие е да се разходиш тук, и да разкажеш на приятели от друг град, или държава, да им обърнеш внимание. Толкова прелест има вградена в тези сгради, че всяка една е един вид дворец. Тук е откривателско място - вървиш, гледаш нещо от античността и изведнъж виждаш нещо ново вградено. Твърде сложна е историята, но цялата тази сложност дава на града ни тази пищност. Няма друг такъв град като Пловдив!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (1)

Още по темата (337):
17.10.2024 Изтърбушиха бившия White Bar на Главната
19.09.2024 Втори опит за продажба на емблематична сграда на Главната
17.08.2024 Площадчето до Римския стадион връща блясъка си
14.08.2024 Запазват изцяло визията на бившия показен магазин на Главната, който ще стане хотел
14.08.2024 Нов хотел и заведение изникват на Главната на Пловдив
14.08.2024 Сграда на Главната осъмна заградена
Още новини от Новини от Пловдив:
Район "Източен" с нова придобивка за хората със специални потребн...
Дрон без аналог в страната получи пловдивската пожарна
Ето я новата шефка на "Организация и контрол на транспорта" в Пло...
Позиция на "Старинен Пловдив" за плесенясалите мозайки в Голямата...
Първи подробности за разкритото в Пловдив голямо престъпление
Костадин Димитров: Искаме по-бързи темпове за развитие на транспо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).