Огромен интерес към програмата за инвестиции във винарските предприятия отчита Изпълнителната агенция по лозата и виното, съобщи изпълнителният директор на агенцията инж. Красимир Коев по време на пресконференцията предшестваща откриването на специализираните изложения Агра, Винария и Фудтех в Международен панаир Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Българските вина са с изключително високи качества и през 2023 г. във всички международни конкурси са спечелили 127 златни медала. На територията на страната в момента оперират 360 винарски предприятия, от които 109 са с чуждестранно участие. До началото на гроздоберната кампания в режим на работа ще влязат още 15 нови предприятия.
"Нашите технолози са на световно ниво и такъв форум като Агра, в частност - Винария, дава възможност всички да покажат какво са произвели, за да могат да реализират по-големи количества от тези свои постижения" - обяви Коев.
В България има 60 011 хектара, действително засадени с лозя. На тази база Европейската комисия, след щателна проверка дава на страната възможност да увеличава с 1% лозарския потенциал на година и така до 2030 г. Това означава, че всяка година страната има възможност да увеличи с 6000 декара лозовите насаждения в страната като потенциал, каза Коев.
От засадените 60 011 хектара, 15 882 ха са за защитено наименование за произход, 20 548 ха – защитено географско указание и 23 581 ха са без ЗНП и ЗГУ.
Регистраните гроздопроизводители с лозарски стопанства са 41 432 бр. Новият лозарски регистър, финансиран от Евростат, започна работа през декември 2023 година. В момента абсолютно всички данни по лозарските стопанства на страната се актуализират.
Програмата за преструктуриране и конверсия дава възможност до 75% субсидиране за обновяване на лозовите насаждения и всяка година между 10 и 11 хиляди декара лозови насаждения в страната се обновяват с нови такива, за да бъдат по-конкурентоспособни в сравнение със старите. Коев припомни, че в старите площи са засаждани по 240-260 лозички на декар, а сега – по 500 – 550 бр/дка, за по-голям добив, по-конкурентоспособни и по-устойчиви на абсолютно всички климатични условия.
Относно недоволството на производителите на винено грозде, които получават по-малки субсидии от производителите на десертно грозде, шефът на ИАЛВ посочи, че екипът на министър Кирил Вътев работи в посока за уеднаквяване на субсидиите у нас и в Европа със срок 2027 година.
Според Красимир Коев вносът на вина от трети страни не е агресивен и посочи, че през 2022 г. у нас са внесени 17 173 355 литра, а през 2023 г. - 11 млн литра. В същото време в традиционните винопроизводители Италия и Франция вносът на вино е съответно 37% и 40%.
Българското вино като качество и цена е много добро и в последните 10 години няма хора, които да са консумирали вино и да са получили здравословни проблеми, обобщи шефът на агенцията.