Пловдивският апелативен съд измени наказанието, наложено на подсъдимия Валентин Рангелов, от 2 години и 8 месеца лишаване от свобода условно с 4 години изпитателен срок на 2 години и 8 месеца лишаване от свобода ефективно при първоначален общ режим. Делото пред Апелативен съд е образувано по жалба на гражданските ищци.
С присъда на Пловдивския окръжен съд подсъдимият Валентин Рангелов е бил признат за виновен в това, че на 23.04.2012 г. в Пловдив
на бул."България" при управление на МПС "Ланчия" е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на Михаил Михов, настъпила на 1.05.2012 г. и две средни телесни повреди на Иван Иванов, довели до трайно затруднение на движението на горен ляв крайник и на долните крайници - престъпление по чл.343, ал.4 от НК.
На 23.04.2012 г. в Пловдив около 14.30 ч. подсъдимият управлявал личния си автомобил "Ланчия". Автомобилът се е движил по бул. "България", в посока от изток на запад, в северното платно за движение.
По същото време, на същия булевард, но в обратна посока - от запад на изток, в южното платно се движел Иванов - таксиметров шофьор, който управлявал "Рено". В колата като клиенти пътували пострадалият Михаил Миков - на предна дясна седалка и съпругата му - Жечка Михова.
Таксиметровият автомобил се движел в средната лента за движение, зад него "Опел", управляван от Рангел Рангелов, а в дясната лента - автомобил "БМВ", с водач Християн Тодоров. И трите автомобила се придвижвали по бул. "България" в посока към кръстовището с ул. "Огражден", което било регулирано с работеща в нормален режим на работа светофарна уредба.
Движещите се в южното платно водачи на трите автомобила забелязали отдалече, че светофарът светва жълт сигнал, след което и червен. Въз основа на това, на разстояние около 50 - 60 метра от светофара започнали плавно да намаляват скоростта и да преустановяват движението на превозните средства.
В този момент, в кръстовището с висока скорост и без да се съобрази с червения сигнал на светофара, навлязъл Рангелов. Непосредствено след разширението на ул. "Огражден" той навлязъл в отсечката на бул. "България", отклонил автомобила в ляво и загубил управлението си над него. Така напуснал северното платно от ляво и преминал през разделителния остров, разрушавайки металната ограда и метален стълб на улично осветление.
Впоследствие Рангелов навлязъл в южното платно, където настъпил и ударът между управлявания от него автомобил и спиращия в средната лента таксиметров автомобил, управляван от Иванов. Металните отломки на стълба, който при удара се разкъсал на две се ударили в предната част на автомобил "БМВ", управляван от Тодоров и причинили имуществени вреди по него. Вследствие удара с таксиметровия автомобил тежко пострадали водачът Иванов и возещият се на предна дясна седалка Михаил Михов.
След подаден сигнал, на местопроизшествието пристигнали екипи на "Пътна полиция", пожарна и аварийна безопасност, гражданска защита и ЦСМП. Тъй като таксиметровият автомобил бил силно деформиран, се наложило предна дясна врата да бъде отстранена със специализирана техника, а пострадалия Михов, заедно с Иванов били откарани в УМБАЛ "Св. Георги", където им била оказана неотложна помощ. Въпреки лекарската намеса и проведените животоспасяващи мероприятия на 01.05.2012 г. Михаил Михов починал.
Апелативният съд в мотивите си е преценил, че е налице висока степен на обществена опасност на деянието и на подсъдимия като деец. Съдът е преценил, че присъдата трябва да бъде изтърпяна ефективно, за да бъдат постигнати целите на индивидуалната и генералната превенция, а именно поправителното и превъзпитателно въздействие върху подсъдимия и обществените очаквания за упражнената държавна принуда спрямо извършителите на подобен род посегателства.
Решението на Апелативния съд може да се обжалва или протестира пред ВКС в 15-дневен срок.