Вижте интересни снимки от строителството на Пловдивския панаир
Черно-бели исторически снимки от изграждане на Международен панаир Пловдив заедно с палатите са поместени във фейсбук групата “Акция фото Пловдивь", видя Plovdiv24.bg.
Според пловдивския историк Видин Сукарев в книгата му Пловдивската община и изграждането на градската и туристическа инфраструктура:
Още през 1937 г. Общината отпуска за Мострения панаир място от 150 декара, северно от реката.... Усложнената военна обстановка през 1943 – 1944 г. слага край на Панаира. При подготовката на първото издание на възобновеното след войната изложение общински строителни бригади активно участват в изграждането на панаирния комплекс, за да бъде завършен до датата откриване – 31 август 1947 г. Интересно е, че част от тези бригади са съставени от ученици, на които общината осигурява инвентар и техническо ръководство.
В протокол от 15 март 1947 г. е оповестено решението на върховния съвет на Пловдивския мострен панаир, на което присъстват по право кметът и неговите помощници, взето съвместно с министрите на търговията и индустрията, за възобновяване на Панаира от същата есен.
Правителството отпуска 50 милиона лева за строеж на палати, както и други материали по предложение на представителите на общината. За да се проучи организацията на подобни прояви в чужбина, кметът е командирован в Чехословакия на панаира в Прага. Общината активно съдейства за организацията на Панаира. Създадена е специално служба по снабдяването, която да действа по време на изложението.