Вижте как е изглеждал Античният театър на Пловдив преди 40 години
Интересна снимка на Античния театър на Пловдив отново успя да впечатли пловдивчани, видя Plovdiv24.bg.
Кадътът е от 1984 г. и е публикуван във фейсбук групата "Акция фото Пловдивъ". На него се вижда, че над каменните седалки има трва, но липсват сегашните дървени пейки.
Дори и днес с допълнителните места за някои концерти на големи български и чуждестранни изпълнители няма достатъчно места за желаещите и се налага представленията да са в два дни.
На снимката отпреди 40 години се вижда, че няма заграждения и огради, каквито има в момента и достъпът е свободен.
Ето какво си спомня пловдивчанка:
Когато нямаше желязна ограда, след 10-15 минути от началото на представлението или концерта можеше да се присъединим от най-големите редове да наблюдаваме сцената. Хубави времена бяха! Бях много учудена, когато видях оградата в първите години след промените и разбрах, че е поставена заради компании наркомани, които се събирали и палли огньове върху мраморните седалки на 2000 години. А вечер, в края на работния ден ,обичах да минавам оттам и да приседна за релакс. Много често имаше млади хора, момчета с китари, които свиреха и създаваха настроение. Оттам наблюдавахме залеза и изпращахме слънцето.
Античният театър на Филипополис е сред най-добре запазените антични театри в света и сред основните туристически атракции на Пловдив.
Построен е по времето на римския император Марк Улпий Траян (98 – 117) сл. Хр. и е разкрит при археологически разкопки от 1968 до 1979 г. от Археологически музей Пловдив. Разположен е между Джамбаз тепе и Таксим тепе.
Театърът на Филипопол e единствената запазена антична театрална сграда по българските земи. Сградата е адаптирана за съвременния културен живот на Пловдив и в нея се провеждат различни по характер спектакли за около 3500 зрители. Обявен е за археологически паметник.