Вижте как е изглеждал любимият ни Пловдив преди 100 години
Уникалната изложба "Пловдивъ през фотообектива на Крум Савов", представена от Етнографския музей в Стария град, показва как е изглеждал любимият ни Пловдив преди малко повече от 100 години, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
На втория етаж на старинната къща са събрани емблематични фотоси на големия фотограф от миналото, които запечатват града под тепетата като занаятчийски и търговски център. Снимките са направени при посещение на Савов в Пловдив преди 100 години, като акцентът пада върху Куршум хан, чиято порта е запазена в двора на музея, и прилежащите чаршии, които днес познаваме като Централни хали и квартал Капана.
Ясно се виждат старите майстори, калдъръмените улици, старинните къщи с уникални резбовани тавани. Към фотографиите са добавени и автентични предмети от бита на пловдивчани.
Експертите от Етнографския музей са изготвили специалната селекция от снимки, тъй като пазят над 1000 фотографии на Крум Савов – предимно на Родопите, Беломорието и техните жители.
Изложбата ще бъде в музея до края на февруари. Заповядайте!
Крум Савов Кèлпетов (1882 – 1949), посъветван от неговия братовчед и настойник Стою Шишков, завършва фотография в Картографския институт през 1901 г. Малко след това младият Савов печели от лотариен билет, който му донася голяма за онова време печалба от 100 златни български лева. С тях предприемчивият младеж си поръчва фотоапарат "от странство“.
През 1902 г. Крум Савов открива в Чепеларе първото фотографско ателие в Родопите. Но само след година ателието се оказва тясно за търсещия му дух и заедно със Стою Шишков той предприема първия си научен поход из Родопите. Фотографът става носител на новия тип "разчупена“ или външна фотография. С безпогрешен усет той успява да улови характерното за всеки обект, независимо дали снима природни картини, стари и нови градежи, делничното или празничното в живота.
По време на Балканската и Първата световна война Крум Савов е мобилизиран и служи като военен фотограф към 21-ви Средногорски пехотен полк, като заснема местата, където стъпва българският войник – от Мраморно море през Тракия до Македония.