Вижте как ни лъжат агенциите за недвижими имоти в Пловдив!
Пълен фарс! Така можем да определим трагико-комичния театър, на който са способни някои "брокери“, без да имат диплома от НАТФИЗ.
Повод за настоящата статия на Plovdiv24.bg е безобразната пожълтяла "стратегия“ за привличане на клиенти, която очевидно не се е изтъркала с времето и все още привлича будали, които да лапат въдицата й.
Попадаме на поредната фалшива обява за супер имот под наем в центъра на Пловдив. Топ локация, бутиково обзавеждане, предпочитан тип строителство и изключително апетитната цена от 380 лева на месец (няма да коментираме гледката през прозорците на снимките, която много често не отговоря на нашата географска ширина). Обаждаме се. Ентусиазиран глас ни обяснава, че имаме голям късмет – жилището е свободно, кога сме свободни за оглед? Утре. Супер. Отиваме. На срещата идва гелосано момче, с разкопчана риза и вталени панталони, защото знае, че има среща с жена. И театърът започва...
Тръгваме към адреса, който "брокерът“ търси с навигация, защото не знае къде се намира имотът, никога не се е срещал с наемодателя и просто няма представа какво ще ни покаже. Защото то не съществува, но по-опитните му "колеги“ са го посъветвали да ни заведе там. Все пак след обиколки сред малките улички стигаме до сграда, която горе-долу отговоря на описанието. Следва позвъняване към "наемодателя“, който се оказва член на "театралната трупа“ и се започва словесният фарс... "Ама как така няма да ни го отворите? Чухме се преди един час и вие потвърдихте, че ще ни очаквате? Как така жена ви вече го е дала на нейна приятелка? Ама това е некоректно!...“
Става ни смешно, защото знаем, че ще има спектакъл.
"Има обаче други два имота, които мога да ви покажа наблизо“ - изстрелва "брокерът“. Имотите са пълна трагедия, а изгубеното време и разочарованието не са важни – важното е да се опитаме да вземем някой лев комисиона. Ама, наистина ли?!
Разделяме се и повече не искаме да чуем за "оглед“ - свързваме го с гелосани студенти, които са подочули, че в бизнеса с недвижими имоти се правят много пари... Те обаче не те оставят, продължават да те притесняват по телефона всеки ден. Имат чудни оферти за теб - "брокерът“ и колегите му. Не, мерси! Времето ни е ценно!
Друг сценарий с фалшивите обяви е да ви накарат да се обадите, ще ви кажат, че имотът вече е даден, но веднага ще ви предложат нещо друго, само кажете какво търсите! Същото е положението и с продажбите, и за съжаление практиката с "куката и въдицата“ не се разиграва само в Пловдив – случва се в цялата страна.
Имахме късмета да попаднем и на коректна агенция, която успява да ни свърши работа още на първия ден – просто защото са хора с морал, бизнес ориентирани и живеещи в 21 век. Момчета, собственици на агенцията, работещи за себе си и знаещи, че новото модерно се нарича "коректност“, а най-добрата реклама - доволният клиент!
Момичета и момчета! Фейковете не са на мода и отдавна не носят дивидент! Дори и да се докарвате като Ален Делон или Бриджит Бардо на среща с поредната "жертва“, няма да промените лошото мнение за себе си! За репутацията на агенцията ви да не говорим - може да изядете и някой друг словесен шамар, но комисиона едва ли ще видите!
А съветът ни към всички потърпевши е да не се колебаят да подават сигнали в Комисията за защита на потребителите (КЗП), а коректните агенции – и в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Защото, докато позволяваме на блатото да се разраства, едва ли ще излезем от него!