© | Вчера в зала "Съединение" беше представена книгата "История на Община Пловдив /1878-1989/". Нейни автори са гл. ас. Стефан Шивачев - директор на Регионален исторически музей - Пловдив, Александър Пижев - завеждащ отдел "Българско Възраждане" и д-р Видин Сукарев - завеждащ Музеен център за съвременна история. Книгата беше представена от доц. д-р Василка Танкова от Институт за исторически изследвания при БАН.На събитието присъстваха Иван Тотев - кмет на Пловдив, арх. Илко Николов - председател на Общински съвет - Пловдив, Стефан Стоянов - заместник-кмет "Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики", Георги Титюков - заместник-кмет "Спорт, младежки дейности и социална политика", всички районни кметове, д-р Гарабед Томасян - кмет на Пловдив в периода 1991 - 1995 г., Спас Гърневски - кмет на Пловдив в периода 1995 - 1999 г., Славчо Атанасов - кмет на Пловдив в периода 2007 до 2011 г., български политици, чужди дипломати, ръководители на различни институции, културни дейци и много пловдивчани.
Ето какво пишат авторите в предговора на книгата:
"За първи път през 2012 г. пред Регионален исторически музей - Пловдив, беше поставена цел за написване история на Община Пловдив.
Прегледахме повече от сто хиляди страници архивни материали в централните и местните архиви, периодичния печат и изданията на Община Пловдив.
Несъмнено нашият труд ще бъде от полза за бъдещите изследователи, които ще се заемат с толкова трудната, но и важна задача за написване история на Пловдив. Успоредно с това ще бъде основа за бъдещи изследователи на делото на общинските дейци, културните, образователните и стопанските проблеми от историята на Пловдив.
Надяваме се, че тази книга ще бъде интересно четиво за всички пловдивчани и ценители на историята на вечния град. За да я направим четивна, сме свели до минимум научносправочния апарат, най-вече за да насочи читателя къде може да открие повече за интересуващите го проблеми".
Книгата "История на Община Пловдив /1878-1989/" се продава в експозициите "Съединение на България от 1885 г." на пл. "Съединение" и "Българско Възраждане" на ул. "Цанко Лавренов". |