Водата на р. Чепеларска е чиста, сочи анализът на последните проби на РИОСВ-Пловдив
Няма замърсяване на водата на р. Чепеларска сочи анализът на последните проби, взети от експерти от РИОСВ-Пловдив и Регионалната лаборатория на 5 и 8 декември. Пробите са взети от няколко места: от р. Юговска, непосредствено преди вливането й в Чепеларска, от р. Чепеларска след вливането на Юговска, под моста на с. Бачково, в очертанията на гр. Асеновград и при моста на Кемера. Всички следени показатели - активна реакция рН, неразтворени вещества, цианиди, олово, кадмий, мед, желязо и манган са в допустимите норми
След сигнала за замърсяване на р.Чепеларска, получен на 25 ноември, експерти от РИОСВ-Пловдив извършиха в рамките на териториалния обхват на инспекцията няколко проверки с пробонабиране. За сигнала в същия ден е уведомена и Басейнова дирекция "Източно-Беломорски район", тъй като замърсителят се оказа извън територията на РИОСВ-Пловдив. От 25 ноември до днес РИОСВ извършва периодичен контрол, като резултатите от всички взетите проби се предоставят на МОСВ, Басейнова дирекция и община Асеновград за предприемане на мерки в съответствие с техните компетенции. Експерти от РИОСВ продължават контрола върху качеството на водата на р. Чепеларска, която е в териториалния обхват на инспекцията.
Тежките метали, в това число и оловото, не се разлагат и са биоакумулативни в растения, животни и околната среда. Тежките метали могат да преминат от един към друг вид по хранителната верига. Например, рибите в р.Чепеларска, хранейки се със замърсени с олово червеи, ларви или водорасли, натрупват повече метал в организма си. Ако тези риби се консумират от хора, металът ще премине и в човешкия организъм. Растенията също имат способност да натрупват олово, което прави замърсените с олово води негодни за поливане и водопой на животни.