"Незаинтересованост и отсъствие на представител от Община Пловдив по време на съдебното дело са фатални за съдбата на културното средище", заяви кметът Димитров. Той търси начини читалището да бъде спасено и полезните ходове, според него в момента са три: да се възобнови съдебното дело, да се извърши замяна срещу имот в района до "Мега Марина" в "Западен" или да се закупи земята, която е собственост на "Наркооп", но това било малко малко вероятно.
Оскъдна е документацията, с която разполагат председателят на читалището Иванка Шурелова и секретарят Цветана Гледачева, но имат фактури за плащан наем от "Наркооп" от 1962 г, когато е създадено читалището. И така, след 48 години, "Наркооп" се сеща за собствеността си, т.е. за земята и иска да си я вземе. Съдът не се интересува от това има ли и каква е постройката върху терена, той принадлежи на "Наркооп".
На съдебното решение се е позовал и председателят на кооперацията Георги Сариев, който е заявил пред Шурелова и Гледачева, че "ако трябва, читалището бъде сринато". Точно това не трябва да стане, категорични са двете. На журналистите обясниха, че културното средище е наистина действащо: с богат библиотечен фонд, с постоянно заета за репетиции и представления сцена, с наематели, от които средището се издържа, за да се направят съществуващите подобрения. "Жив е кмета, получил земята от "Наркооп". Питайте него. Какво чакаха от кооперацията? Да измрат тези, които помнят какво е ставало? Ние го стопанисваме 48 години това читалище."- каза Цветана Гледачева.
Тя издаде, че в момента жителите на "Прослав" подготвят подписка срещу отнемането на единствения жив социален център в квартала.
Още по темата (11): | |