Все повече пловдивчани искат да стават учители, вижте каква заплата ще получават

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:08 / 20.11.2021
13220
Повече пловдивчани искат да стават учители, въпреки дистанционното обучение. Интересът към учителската професия продължава да е засилен, а областта се нарежда на второ място по брой кандидати за учители след София. Само за два месеца близо 4000 души са проявили интерес да станат учители с програма “Нов път в преподаването" на фондация “Заедно в час", като близо 500 от тях са от Пловдив и областта. Програмата за професионално и лидерско развитие вече 11 години обучава и подкрепя силно мотивирани хора с или без предишен педагогически опит да работят като учители и да подкрепят успеха на всички ученици в България. 

Учителите се назначават на трудов договор спрямо действащото законодателство в училището, в което ще преподават. Ако нямате стаж в училище до този момент, ще бъдете назначени на минималната работна заплата за позицията “учител", която от януари 2021 г. е 1260 лв. (брутна заплата).

Учителите, които са в процес на придобиване на педагогическа правоспособност, могат да бъдат назначени на 80% от минималния праг до придобиване на професионалната квалификация. Възнагражденията могат да варират според училището, вашата квалификация, досегашния ви опит в сферата на образованието, класно ръководство и нормативната заетост. Училищата заплащат и допълнителни възнаграждения, като такива за облекло. Финансови стимули от “Заедно в час": 1200 лв. за периода на задължителното лятно обучение (юли – август); За участниците, които нямат учителска правоспособност или трябва да се преквалифицират, “Заедно в час" покрива семестриалните такси за обучението.

 

Интересна тенденция, която се отчита тази година е засилен интерес от страна на кандидати, завършили икономически и педагогически специалности в сравнение с предишни години. По традиция най-много кандидати за учители има от големите градове на страната, завършващи студенти и млади професионалисти с до 10 години професионален опит.

“Част от икономическите специалности позволяват квалифициране на кандидатите като учители по математика. Последните години това е един от предметите, за които има изключително голямо търсене и недостиг на преподаватели в цялата страна. В момента още по-засилен е търсенето на учители за STEM дисциплини, така че се надяваме да привлечем и повече кандидати от сферата на науката", споделя Нели Кочева, ръководител “Прием на нови участници" в “Заедно в час".

Начинаещите педагози, наскоро са завършили университет, или хората, които дълго време на са работили в училище, но имат педагогочическо образование, по-често търсят участие в програмата заради допълнителните възможности за модерно обучение и подкрепата през двете години на програмата. “Нов път в преподаването" предлага на учителите подкрепа от ментор, намиране на позиция в училище и допълнителни обучения, които непрекъснато се адаптират за нуждите на новите учители. Тези възможности дават повече увереност на кандидатите, че ще се справят с преподаването в настоящата ситуация, непрекъснатото преминаване от присъствена в дистанционна форма и съвременните изисквания към учителската професия.

Всички кандидати за програмата на “Заедно в час" преминават през три етапа на подбор, преди да получат предложение за участие в програмата. Няма изискване кандидатите да имат учителска правоспособност. Ако нямат такава, одобрените участници придобиват квалификация в рамките на програмата. Необходими са завършена минимум бакалавърска степен до 1 септември 2022 г., желание за работа за успеха на всички ученици, и готовност за работа като учител на пълен работен ден за минимален период от две години. 

Повече за програма “Нов път в преподаването" кандидатите за учители могат да научат на уеб събитието “​​Кариера учител: Призвание, кауза или професия" на 23 ноември в 18:00 ч. Уебинарът е безплатен, но изисква предварителна регистрация.

Участниците в програма “Нов път в преподаването" вече работят в училища партньори в цялата страна. Назначенията в училище зависят от наличните позиции в училищата и профила на участниците в програмата. През учебната 2021/2022 учители от програмата работят над 150 учители в 89 училища партньори в 20 области на страната - Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, София-град, София-област, Стара Загора, Търговище и Шумен.

Виж коментарите (0)

Още по темата (716):
25.09.2024 Няколко училища в Пловдивска област вече са с нови директори
18.09.2024 Радва ни от екрана, но е не само красиво лице, а и майка на три деца, които изпрати на училище
17.09.2024 9 училища с нови корпуси от тази учебна година, едно от тях в Пловдивско
16.09.2024 Атанас Кунчев откри учебната година в две училища в "Южен"
16.09.2024 Христо Грудев откри учебната година в Асеновград
16.09.2024 Учебната година стартира и в "Източен"
Още новини от Новини от Пловдив:
"Столипиново в Европа" алармира за масово изселване на българи от...
Обещано: Бул. "Александър Стамболийски" готов до 31 януари догоди...
Безумие на АМ "Тракия". Пловдивски джип с много тежко нарушение
В Пловдив започна изграждането на нова детска градина
Искат да направят Пловдив следващия иновационен хъб в България
Лидер в модернизацията на транспорта с мащабни инвестиции


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).