Ако гражданин се заинтересува от чиновник в районната или общинската администрация кога пред дома му ще бъде отрязано или подкастрено дърво, което му пречи, той вече ще може да получава информацията почти моментално. В това увериха при днешното представяне на Web-базираната информационна система, която се въвежда за пръв път в общината, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
Досега всичко е било на хартиени карти, а в системата се събират наедно данните от цифровия кадастър и останалите системи в града. Тя ще бъде от особена полза за служителите в областта на общинската икономика, транспорта, екологията, здравеопазването, съответните общински предприятия и структурите в шестте района.
Освен състоянието на зелената система, има и визуализирани, подлежащи всеки момент на промяна данни за всички фонтани или питейни чешмички в града. Много бързи справки ще бъдат извършвани за тяхното моментно състояние, за да знаят служителите къде да насочат усилията си. Всички обекти ще бъдат съпътствани с най-подробната за тях информация - като се започне от болниците, мине се през транспортната схема, съобразена с извършващия се в даден момент ремонт, та се стигне до площадките за разходки на кучета и чак до малките кошчета за боклук.
Системата, разработвана около година, е струвала на общината 15 хил. лв., колкото е било договорено в началото, макар че в процеса на работа била надградена с още много допълнителни идеи. В началото достъп до нея ще имат оторизирани служители от администрацията, на по-късен етап ще се мисли как тя да стане достояние и на гражданите.
"Това е само първата стъпка, далеч сме все още дори от мисълта за ГИС - географската информационна система, която вече се внедрява в Европа. Разработването й струва около милион, но един ден и нея ще трябва да въведем", коментира зам.-кметът
Александър Константинов, който е авторът на идеята за Web-ситемата в общината.