Строителството на мегакомплекс в междублоковото пространство на улица "Асен Христофоров" в Пловдив продължава, сигнализират читатели на
Plovdiv24.bg.
Жителите на район "Южен" подеха съдебна битка за запазване на зелената площ и заведоха дело в Административния съд. Магистратите отмениха заповедта на кмета на община Пловдив от 29 юли 2008 г. за изменение на ПУП-План за регулация и застрояване.
Съдебното решение на практика спира издигането на жилищния мастодонт в непосредствена близост до блокове с номера 1111, 1107, 1115 в "Кючук Париж".
Ето обаче какво съобщават читателите ни:
"Добро утро, скъпа медия! Въпреки спечеленото дело в Пловдив (преди известно време) и предстоящото такова на 14 ноември дело в София, личи си, че парите са предрешили съдбата на последната останала поляна и те нямат страх от това, че ще го загубят.
Пиша Ви, защото ние, гражданите, сме глас в пустиня. Пиша Ви, защото и законите явно нямат силата да се преборят с тази корупция. Пиша Ви, защото трябва да се разпространява това безхаберие към зелени площи.".
Припомняме, че
против застрояването на терена от 18 декара се обявиха живущи в съседните блокове и организираха серия протести. След това в Административния съд беше подадена жалба, с която оспорват кметската заповед като неправилна и незаконосъобразна. Хората заявяват, че въпросната Заповед № ОА-2177 от 29.07.2008 г. на Кмета на Община Пловдив не им е съобщавана по надлежния ред.
Първоинстанционният съд установи съществени противоречия и разминавания в документацията на инвеститорите. Първоначалните устройствени показатели за зона Жк/П застр. до 50%, кинт до 2.5, озеленяване минимум 40%, описани в заповедта от 2008 г. са променени с друга Заповед - № 19 ОА-2179 от 09.09.2019 г. на за зона Жк / височина до 14 етажа/ до 45.00м., застрояване до 50%, кинт до 2.5, озеленяване минимум 40%.
Проектът предвижда на терена от 18 декара да се издигнат шест 9-етажни блока. Първият е построен отдавна, а сега се оказва, че след полагане на основите на следващата сграда строителството не е спирано.
Законът казва, че ако и ВАС се произнесе в полза на гражданите жалбоподатели, сградите трябва да бъдат съборени. Тогава ще се наложи инвеститорът да връща парите на хората, които са купили жилища "на зелено". Такова нещо досега в България не се е случвало.