Днес единствено големите търговски вериги спазват изискването да продават в бързоразграждащи се торбички, а в малките квартални магазинчета всичко е по старому. Глобени за това - няма.
Лидия Таскова - главен експерт в отдел "Екология"- Община Пловдив: "Идеята да наложим пълна забрана, се оказа трудноосъществима поради простата причина, че не може наредба на Общината да възлага по-големи санкции отколкото законът и тъй като по закон нямаше забрана, ние приложихме текст от нашата наредба, който определя един период от 2010 година, в който това да бъде по-скоро един доброволен акт."
В големите търговски вериги освен бързоразграждащи се предлагат и обикновени торбички.
Екатерина Иванова - Управител на търговска верига: "Това е избор на собственика на магазина какви торбички ще предложи, но в България, бих казала, че с навлизането на чужди магазини, все повече навлизат хартиени торбички."
Купувачите признават, че много рядко получават своите покупки в торбичка, различна от полиетиленовата.
Все пак има шанс найлоновите торбички да отидат в историята. На правителствено ниво се обмислят мерки, които да ограничат тяхната употреба. А дотогава - поне ние трябва да бъдем по-отговорни и ако не друго, поне да ги хвърляме в предназначените за това места.
Източник: БНТ - Пловдив
Още по темата (15): | |