Закритата преди няколко години Белодробна болница "Димитър Кудоглу" може да започне да функционира отново с лиценза на някое от общинските здравни заведения. Най-вероятно това ще е с разрешителното на МБАЛ "Св. Пантелеймон", която разполага с едни от най-добрите в града отделения по пулмология, рехабилитация и палиативни грижи. Сградата на бул. "Цариградско шосе" 120 може да се превърне в база с разширен капацитет към бившата Втора градска и юридически няма пречки това да се осъществи, коментира пред
Plovdiv24.bg директорът на общинската дирекция "Здравеопазване" д-р Калин Калинов.
Идеята за възраждане на болница "Кудоглу" витае в публичното пространство от няколко месеца заради ескалацията на епидемията от коронавирус. През пролетта дори беше проведена среща с всички депутати от Пловдив град, които единодушно подкрепиха намерението за възстановяване на здравното заведение. На въпросната среща е обсъден вариант нужните средства да бъдат отпуснати от държавата, която предвиждаше да използва европари за болнични бази и оборудване, оказали се крайно необходими заради епидемията от коронавируса.
Белодробна болница в момента е запусната и за да започне да функционира, трябва да се извърши основен ремонт на самата сграда и на покрива, да се направят вътрешни архитектурни промени като се изградят тоалетни към всяка стая, да се монтират антибактериални настилки, изброява д-р Калинов. Според изготвения от него доклад само за строително-монтажните работи ще са необходими около 9 милиона лева. Допълнителни средства ще трябват за оборудване и обзавеждане на здравното заведение. Шефът на общинското здравеопазване смята, че е възможно Гръдоболната да бъде възстановена до една година.
Най-важният въпрос остава въпросът за парите. Възможностите са няколко - от общинския бюджет или от държавата,
коментира кметът Здравко Димитров. Някак между другото той спомена, че може да се привлекат частни капитали и дори вече имало запитвания за изграждане на модулна болница в двора на Белодробна. "При липса на средства, защо да не използваме частен капитал като публично-частно партньорство? Има интерес и от местни, и от чуждестранни бизнесмени. Това е вариант. На мен ми се иска да е изцяло общинска, но времето ще покаже какво ще се случи" - каза д-р Калинов. Никой от градската администрация засега не посочва конкретни имена, но се изтъква като най-добър вариант възстановяването с държавни средства.
Реализирането на проекта "Белодробна болница" задължително ще мине през обществено обсъждане, на което експертите трябва да кажат тежката си дума. Ако се приеме, че е важна като структурна част от общинското здравеопазване, ще се пристъпи към възстановяването на болницата. "Напоследък се говори за кардио дистрес синдром дори при безсимптомните за коронавирус. Последиците ще станат ясни след 5 години. Трябва да подходим както към туберкулозата, защото ще е необходимо тези хора да се наблюдават в специализирани заведения. Нашата цел е да заработи болница, от която хората имат нужда" - допълни шефът на общинското здравеопазване.
Възраждането на болница "Димитър Кудоглу" няма да е лесен процес и освен желание на местната общественост, ще е необходимо и политическо решение. Отделно от това ще трябва да се проведат съответните разговори с Министерството на здравеопазването и НЗОК. "Видяхме, че при този натиск върху здравната система правилният подход е не разкриване на нови болници и нови легла, а използването на съществуващата база. Това ще покаже стратегическо мислене, а на хората ще даде сигурност, че са лекувани и наблюдавани" - коментира Калинов.