Язов: Тези, които са купили имот с цел препродажба, ще се наложи да го дават под наем
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и други, а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване на купувачи към първоначалния източник, т.е. към инвеститорите, а заради регистрацията по ДДС на продавачите, които препродават жилища и няма да намалят печалбата си, цените на вторичния пазар сериозно ще се повишат.
Вследствие на това имотите ще остават доста дълго на пазара и купувачите окончателно ще се преместят към първоначален източник, каквито са инвеститорите, а те от своя страна ще продължат да изваждат нова стока на пазара, за да отговорят на търсенето.
"Така че ще продължаваме да виждаме нови сгради, а тези, които са купили с цел препродажба, ще се наложи евентуално да ги дават под наем или да чакат по-дълго време, за да стигнат до някакви печалби", смята експертът.
Той посочи, че промяната много сериозно ще повлияе на хората, които си дават имотите срещу обезщетение и даде пример: "Имаме един терен на няколко собственика, те го възлагат на инвеститор да построи сграда, вследствие на което получават имоти и се опитват да ги продадат. Те също попадат в категорията на хората, които трябва да се регистрират по ДДС, така че за тях този данък ще бъде много сериозен удар. Но тези, които са си купили имот и им се налага да го продадат, при тях мотивацията е доста по-различна отколкото гонене на някаква печалба и в зависимост от това колко е зорът на някой продавач, цената може и да не се повиши, просто тяхната добавена стойност горницата, ще бъде доста по-малка", прогнозира Язов.
Той припомни, че ДДС е най-големият източник на приходи в държавния бюджет и всяка една държава и правителство винаги се опитва да увеличи приходите си от този вид данък, затова звучи напълно логично такава промяна да бъде приета. Експертът обясни, че подобна практика има навсякъде в Европа и за повечето държави това си е бизнес – при покупката и продажбата на недвижим имот се акумулират огромни печалби, затова е нормално законодателят да си потърси и той неговото, смята той.
Язов напомни, че българските продавачи са като скачени съдове и смятат, че какъвто и недвижим имот да притежават и след това се опитват да го продават, той е сходен с друг такъв. По думите му затова се стига до изравняване на цените на старо и ново строителство. "Но тъй като пазарът става все по-мъдър и информиран и тази практика в един момент ще престане и ще видим сериозен дисбаланс между ново и старо строителство, тъй като новото строителство ще предлага наистина много нови и допълнителни екстри за разлика от старото", коментира той.
Според него и банките, които отпускат ипотечни кредити, ще стават все по-претенциозни кой ще бъде потребител на кредита и кой ще го връща.
Експертът посочи, че въвеждането на ДДС върху продажбата на недвижими имоти е насочена предимно към хората, които купуват апартаменти с цел спекула и реализират печалба, върху която в повечето случаи плащат много малък данък печалба.
Прогнозата му за пазара на недвижимите имоти в Пловдив за тази година е, че всичко зависи дали ще се приемат промените в Закона за ДДС и, че ще стане ясно какви са тенденциите през силните за покупко-продажба на имоти месеци - април и май. И допълни, че е възможно цените да се увеличат шоково. "Имахме година, в която се увеличиха с 15%, така че това може и да се повтори", каза Мирослав Язов за "Радио Пловдив".