Юпито на църквата
Официалният каноничен избор на новия пловдивски владика ще бъде извършен от Светия синод в неделя, неговото име обаче вече е известно - епископ Николай Знеполски.
Той роден на 19 юли 1969 г. в София като Николай Севастианов. Завършва Семинарията и Духовната академия, и навръх имения си ден - 6 декември 1990 г., приема монашеското подстрижение от врачанския владика Калиник, запазвайки светското си име - доста рядък случай за православието. През 1993 г. вече е архимандрит и е назначен за протосингел на Софийската епархия, а на 7 юли 2001 г., още ненавършил 32 години, Николай Знеполски не само става най-младият духовник с този сан, но и поема поста викарий на патриарх Максим. Или казано по-ясно - става управляващ на Софийската митрополия.
Зложелателите иронично го наричат "юпито на БПЦ" и обясняват тази шеметна кариера с факта, че младият духовник е любимец на патриарха. Навярно е така, но има защо.
Епископ Николай е върл ревнител на православието. И най-големите му противници не са го обвинявали в сребролюбие или плътски грехове. Той предизвика недоволство сред част от духовенството в столичната епархия именно заради безкомромисното си поведение като неин администратор. Жителите на Долни Лозен още помнят как през 2002 г. изгони местния свещеник Михаил Калинчев, позволил си да прояви своеволие и незачитане на епископския му сан. "Не може да се говори за личен конфликт", заяви тогава епископ Николай. И допълни "В Църквата има Богоустановена йерархия, която изисква послушание към епископа." Кратко и ясно.
Въпреки това - а може би именно заради това - новият пловдивски владика си има и немалко почитатели. "Епископ Николай е едно добро за църквата, само погледнете външния му вид, абсолютно прецизен, но не всички го обичат именно заради точността и прецизността му. На много хора, свикнали да си правят каквото искат, при твърдото управление на епископа не им изнася", казват свещеници. Според тях епископът не съдел хората, а деянията им. "Знеполският епископ внесе ред и дисциплина в църквите на митрополията, започнахме стриктно да спазваме както канона, така и службата. Той знае всичко из основи, а е и отличен певец. И никой свещеник не може да го подведе за служението. Ако попът води службата през пръсти, ще бъде наказан, защото епископът следи всичко и прави проверки", обясняват поповете. И добавят, че ако някой отец редовно грешал или не знаел службата, бил преместван в селска църква.
Авторитарният характер на младия владика и отрицателното му отношение към икуменизма му изиграват понякога лоши шеги. А може би си казва все пак думата и възрастта. По време на посещението на папа Йоан-Павел II епископ Николай искаше да организира протест против тази визита. Като не успя, заключи предназначените за Светия отец дарове в един килер на храма "Св. Александър Невски". По време на тържествена служба в "Света Неделя", на която бе поканен и тогавашният папски нунций Антонио Менини, епископ Николай предизвика дипломатически скандал. Той измъкна предназначения за монсеньора стол и го принуди да стои прав по време на литургията.
През май 2006 г. година името му отново бе замесено в скандал. Верен на нрава си, Негово преосвещенство се обиди на митрополитите, които поискаха отчет за работата му като епископ, и веднага си хвърли оставката. Тя обаче не бе приета от патриарх Максим.
Веднага след внезапната смърт на Пловдивския митрополит Арсений на 13 октомври 2006 г. хората, вещи в църковните дела, обявиха епископ Николай за най-вероятен негов наследник. И не сбъркаха.
Така най-младият епископ в БПЦ става и най-младият неин митрополит. Информацията е на вестник "Стандарт".