За първи път в Пловдив: Обучават студенти да създават продукт за лечение на тумори
Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още |
|
Студенти от Медицинския университет в Пловдив и други европейски висши учебни заведения ще имат възможност да преминат уникален интегриращ курс по нуклеарна фармация в града на тепетата. Науката е свързана и с ядрената медицина. Студентите ще бъдат обучени как се създава и прилага продукт, който може да лекува например туморно образувание, без да се увреждат другите органи.
Те ще изучат начина, чрез който радиоактивният изотоп се свързва с друго активно вещество, за да се получи един продукт, подходящ за диагностика или лечение на раково или друг вид заболявание в клиниките за лъчетерапия.
Курсът за студенти по фармация, медицина, медицинска физика и радиохимия се осъществява чрез интензивна програма по "Еразъм", която засега се провежда единствено в Медицинския университет в Пловдив. Студентите получават практически знания, които ще могат да използват в своята бъдеща работа.
Днес ядрената медицина позволява да се изследват практически всички органи на човешкото тяло и намира приложение в неврологията, кардиологията, онкологията, ендокринологията и други раздели на медицината. Ядрената медицина се прилага и при лечението на рака на щитовидната жлеза. С нейните методи се изучава кръвоснабдяването на органите, метаболизма на жлъчката, функцията на бъбреците, пикочния мехур и щитовидната жлеза.
Програмата се координира от Медицински университет - Пловдив за втора година, като финансирането е в размер на 45000 евро по европейски проект.
Откриването на програмата е утре, 4 ноември, от 9 часа във 2-ра аудитория на Аудиторния комплекс на МУ-Пловдив и ще се провежда до 17 ноември. Тя е съвместна реализация на 11 университета от цяла Европа. Участват 44 студенти, 34 от които са от чужбина. Курсът ще се провежда на английски език.
"Целта на обучението е в отговор на внедряването в клиничната практика на все повече уреди за радионуклидно (изотопно) изследване, както и разработването на нови радиофармацевтици за диагностика и терапия в световен мащаб.", съобщават от Медицинския университет в Пловдив.
От 2014 година програма "Еразъм" ще продължи като програма Еразъм плюс, обхващайки участието на страни извън Европейския съюз. С участието на двама студенти по медицинска физика от Университета в Кингстън, Ямайка, МУ - Пловдив става водещ Университет в реализация на философията на Еразъм плюс.