"В северния кораб планираме изграждане на презентационно пространство за свързване с останалата част на сградата и реализиране на площад пред католическа катедрала "Свети Лудвиг", уточни кметът Иван Тотев.
Идеята за цялостното експониране на Голямата базилика включва премахване на пътната връзка между булевардите "Княгиня Мария Луиза" и "Цар Борис III Обединител" и оформянето на красиво площадно пространство. Предвижда се дейностите по изграждането на бъдещия музей да приключат през есента на 2018 година.
Епископската базилика е разкрита при спасителни археологически разкопки във връзка с голяма реконструкция на централната градска част в Пловдив през 80-те години на миналия век, между 1982 и 1986 г. Проучена е частично. Разкрита е едва половината от сградата от археолога Елена Кесякова.
Самата базилика представлява трикорабна едноабсидна сграда, с атриум, заобиколен с портици. Общата й дължина е 86.30 метра, а широчината й е 38.5 метра.
Изключително мащабна по размери, датирана е IV-VI век, което я прави най-голямата базиликална сграда от този период на територията на България. Обектът е обявен за паметник на културата през 1985г.
"Преди време община Пловдив закупи 2 частни имота на север от улица "Гладстон" и след решение от Министерски съвет получи правото да управлява Голямата раннохристиянска базилика", припомни кметът.
Той заяви, че до месец с КАТ ще бъде съгласуван проект за регулиране на движението, за да могат да стартират проучвателни дейности.
В тази връзка маршрутът на автобусна линия 9 ще бъде променен, както следва - ул "Петко Д. Петков" - "Кап. Райчо" - бул. "Цар Борис Трети Обединител".