С три от тях са извършвани нелегални превози на пътници. Водачите не са притежавали необходимите документи за тази дейност - лиценз за превоз и разрешително за междуградска автобусна линия. Четвъртият нарушител е извършвал нелегален превоз на товари с 12 тонен автомобил. Водачът не е притежавал лиценз за превоз на товари.
Подобни нарушения са едни от най-сериозните, тъй като са напълно нерегламентирани. Такива превози ощетяват държавния бюджет, защото тези лица не плащат данъци и по този начин генерират сива икономика, която вреди на регламентираните превозвачи. При нелегалните превози на пътници, хората ползващи тази незаконна услуга не са защитени от закона и тяхното здраве и живот не е гарантирано, тъй като превозвачите не издават билети или издадените такива са фалшиви, поради което пътниците нямат застраховка.
На заловените нарушителите при настоящата акция са им отнети документите на автомобилите до заплащането на наложените им санкции, които са от 1 500 до 3 000 лева.
В момента нормативната уредба не позволява по-сериозни санкции за подобен вид тежки нарушения. Поради тази причина Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и ИА „Автомобилна администрация" предложиха промени в Закона за автомобилните превози. Те ще дават възможност, при извършването на подобни тежки нарушения, моторно превозните средства да бъдат временно спирани от движение, като им бъде свален предният регистрационен номер и бъдат принудително задържани на охраняем паркинг - при първо нарушение за 6 месеца, а при второ за 12 месеца. Предвижданите глоби са - 6 000 лв. при първо нарушение и 15 000 лева при второ.
Акциите се провеждат съвместно с МВР и НАП, под наблюдението на Върховната административна прокуратура.
Още по темата (9): | |