Зоната на Централния площад в Пловдив, където тази година ще стартират археологически разкопки, ще бъде заградена в края на април, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това съобщи кметът Иван Тотев, като в тази връзка поясни, че до Великден ще бъдат подписани договорите на участващите в разкопките.
Припомняме, че реконструкцията на Одеона и Античния театър са само част от мащабните археологически проекти, по които започва да работи през тази година новата управа на Пловдив в лицето на кмета Иван Тотев. Те ще стартират през месец май тази година с разкриване на западната част на Римския форум. Младият градоначалник даде сериозна заявка да превърне Централната градска част на Пловдив в най-красивата в цяла България. Ще се обхване не само разкриването на западната страна на Форума, а и съществуващи вече такива проекти, които са затлачени в годините, като северната страна на съоръжението, Одеона, Римския стадион, Римския театър и Малката базилика, за която вече има строително разрешение.
Средствата, предвидени в бюджета за проектиране на Централната градска част, са 150 000 лв. За Небет тепе ще се кандидатства за 2 милиона лева по норвежката програма, по която се реставрира и Римският стадион, а оттук нататък подобни форуми като двудневната археологическа конференция, която се проведе в Пловдив, могат да станат традиционни и в тях да се дискутира всичко онова, което се случва в града от археологическа гледна точка, каза по темата преди време Тотев. Вече е известно, че община Пловдив няма да плаща на работниците, работещи на археологическите разкопки, тъй като в момента се обучават 50 човека от бюрото по труда, които ще получат своите възнаграждения по оперативна програма "Човешки ресурси".
Тази година трябва да се открие и реставрираният Римски стадион. Партньори на проекта са Областна администрация Пловдив, Община Пловдив, Асоциация културен туризъм и Норвежкият директорат за културно наследство. Творческите ръководители на проекта са проф. арх.Тодор Кръстев и арх. Румяна Пройкова. Сроковете за реализация са до 30.04.2012 г. Разработката обхваща строителни и консервационни дейности, свързани със стадиона, археологическо проучване и изследване. В подземното пространство има възможност за разгръщане на комплекс, включващ мултимедия, информационен център и търговска зона. Предвидено е развитие на медийна информационна система в стадиона. Заложен е и образователен обмен с норвежките партньори и студенти. Замислена е и кампания, с която да се мотивира бизнесът да подкрепя бъдещи подобни начинания и да се формира обществена ангажираност. Част от проекта е и разработването на програма за публичност и управление.
Повече античност в центъра на съвременния Пловдив предвижда пък проект, който отново е на архитект Румяна Пройкова и на колежката й Вера Коларова. Идеята им е по-големи части от археологическите разкопки да бъдат възстановени, откритите фрагменти чрез съвременни материали и технологии да бъдат върнати към някогашния им вид. Освен по-осезателното вписване на досегашните разкрития в градската среда, се предлагат и нови разкопки по посока на Военния клуб и Цар Симеоновата градина, където археологията да прелива към зеленината, така че и откъдето или накъдето е тръгнал човек, да е заобиколен от история.
Според арх. Пройкова на подземно ниво до пощата може много пестеливо да бъдат вписани малки магазинчета, ресторантчета и бистра, но като цяло проектът изключва мястото за развиване на търговска дейност. По думите й той е грандиозен, изцяло ще промени облика на центъра и ще повиши туристическия имидж на града, но ще са нужни много средства, които могат да бъдат спечелени по програми. Площта която трябва да се разкрие, е над три декара, но тази година ще се отворят не повече от 200-300 кв.м.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.