Зоната на Централния площад в Пловдив, където тази година ще стартират археологически разкопки, ще бъде заградена в края на април, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това съобщи кметът Иван Тотев, като в тази връзка поясни, че до Великден ще бъдат подписани договорите на участващите в разкопките.
Припомняме, че реконструкцията на Одеона и Античния театър са само част от мащабните археологически проекти, по които започва да работи през тази година новата управа на Пловдив в лицето на кмета Иван Тотев. Те ще стартират през месец май тази година с разкриване на западната част на Римския форум. Младият градоначалник даде сериозна заявка да превърне Централната градска част на Пловдив в най-красивата в цяла България. Ще се обхване не само разкриването на западната страна на Форума, а и съществуващи вече такива проекти, които са затлачени в годините, като северната страна на съоръжението, Одеона, Римския стадион, Римския театър и Малката базилика, за която вече има строително разрешение.
Средствата, предвидени в бюджета за проектиране на Централната градска част, са 150 000 лв. За Небет тепе ще се кандидатства за 2 милиона лева по норвежката програма, по която се реставрира и Римският стадион, а оттук нататък подобни форуми като двудневната археологическа конференция, която се проведе в Пловдив, могат да станат традиционни и в тях да се дискутира всичко онова, което се случва в града от археологическа гледна точка, каза по темата преди време Тотев. Вече е известно, че община Пловдив няма да плаща на работниците, работещи на археологическите разкопки, тъй като в момента се обучават 50 човека от бюрото по труда, които ще получат своите възнаграждения по оперативна програма "Човешки ресурси".
Тази година трябва да се открие и реставрираният Римски стадион. Партньори на проекта са Областна администрация Пловдив, Община Пловдив, Асоциация културен туризъм и Норвежкият директорат за културно наследство. Творческите ръководители на проекта са проф. арх.Тодор Кръстев и арх. Румяна Пройкова. Сроковете за реализация са до 30.04.2012 г. Разработката обхваща строителни и консервационни дейности, свързани със стадиона, археологическо проучване и изследване. В подземното пространство има възможност за разгръщане на комплекс, включващ мултимедия, информационен център и търговска зона. Предвидено е развитие на медийна информационна система в стадиона. Заложен е и образователен обмен с норвежките партньори и студенти. Замислена е и кампания, с която да се мотивира бизнесът да подкрепя бъдещи подобни начинания и да се формира обществена ангажираност. Част от проекта е и разработването на програма за публичност и управление.
Повече античност в центъра на съвременния Пловдив предвижда пък проект, който отново е на архитект Румяна Пройкова и на колежката й Вера Коларова. Идеята им е по-големи части от археологическите разкопки да бъдат възстановени, откритите фрагменти чрез съвременни материали и технологии да бъдат върнати към някогашния им вид. Освен по-осезателното вписване на досегашните разкрития в градската среда, се предлагат и нови разкопки по посока на Военния клуб и Цар Симеоновата градина, където археологията да прелива към зеленината, така че и откъдето или накъдето е тръгнал човек, да е заобиколен от история.
Според арх. Пройкова на подземно ниво до пощата може много пестеливо да бъдат вписани малки магазинчета, ресторантчета и бистра, но като цяло проектът изключва мястото за развиване на търговска дейност. По думите й той е грандиозен, изцяло ще промени облика на центъра и ще повиши туристическия имидж на града, но ще са нужни много средства, които могат да бъдат спечелени по програми. Площта която трябва да се разкрие, е над три декара, но тази година ще се отворят не повече от 200-300 кв.м.
Лошото е, че тези дървета, които в момента пазят сянка, а някои са скоро засадени и тъкмо станаха хубави, като гледам проекта явно ще се секат....пред общината имаше едни малки борчета, едното от които беше насадено с идеята някой ден да стане за украсяване за Коледа, всичките са ги извадили, тази Коледа, живот и здраве пак ли тази кривата и грозна"елха" ще украсяваме! По-добре да се купи една изкуствена и толкова!
Дърветата са едва няколко, а и не съм видял кой знае колко хора да седят на сянка точно под дърветата на Централен. А и да не разкрием такава археология, заради която ще привлечем туристи и градът ни ще е толкова по-уникален, заради 5-6 дръвчета е доста глупаво. Който иска сянка - има цяла Цар Симеонова градина точно там. Но подобна археология е уникална, а подобно разкриване на исторически находки се цени из целия свят много повече от 5 дръвчета. Жалко, че тук повечето хора като теб не гледат по-далеч от носа си и са супер ограничени в мисленето си.
Аз съм сигурен, че ще бъдат преместени ако има възможност за това, както се е случвало вече на други места при реконструкции на булеварди и т.н. По-скоро вие с Вики Стефанова помислете дали не издребнявате с тези 5 дървета и сянката, която правят.
Чак пък да ме съжалявате, не благодаря :) Може да се помисли върху идеята да се преместят тези дървета .....ама нали трябва да плюем по различните мнения!
Петър Иванов, и Вас да Ви питам, точно тези 5 дървета ли ще превърнат Пловдив в Слънчев бряг? Освен това в Сл. бряг бетонираха всичко, а тук искат да махнат бетона, за да разкрият археология. Ако не схващате разликата ... съжалявам Ви и Вас. Разбира се, че трябва да се мисли и за екологичната обстановка и чистотата на въздуха, но вместо да загърбим подобен проект заради 5 дървета, могат да се направят много други неща, които да помогнат в пъти, в пъти повече. Както казах и на Вики, преди дни пред нас бяха засадени 8 нови дървета, така че да се мисли за тези 5 пред Пощата, все едно са последните останали в града, е супер дребнаво. И не ми говорете кой защитавам. Просто мисля и изразявам мнение, а Вие ме оборете с конкретни реплики, а не с глупости като "Вие сте голям почитател на ...".
Съгласен съм с мнението на Вики, трябва да се мисли и за екологичната обстановка в града! Не съм против разкопките, но трябва да се погледне на ситуацията от всички посоки! Г-н Веселин Ж. Вие сте голям почитател на г-н Кмета тук в форума, но все пак зачитайте чуждото мнение понякога. Града ни не трябва да прилича на Сл. бряг или на ул. Гладстон в отсечката до бул. Руски там беше допусната подобна грешка през 1988 г. всичките дървета бяха отсечени.
Точно 5-те дървета, които ще бъдат махнати, ще влошат въздуха и ще нарушат баланса??? Ти наистина не мислиш, ама изобщо. И като толкова говориш, я ми кажи, ти поне 1 дърво засадила ли си? Аз за себе си няма да говоря, но ще ти кажа, че пред нас от скоро има 8 нови дървета, така че смятам, че се работи по въпроса, за който говориш. Но това е супер изместване на темата. Пак те питам, 5 дървета по-важни ли са от колкото подобен обект, който ще е уникален? Всеки град, който има подобни археологически ценности, се чуди как да ги покаже на света и да привлича туристи чрез тях, а ние искаш да загърбим това заради 5 дървета? Сериозно ли? И зарежи общите приказки като "чудя как съм живяла преди да те "познавам", а говори по темата.
Весо, добре, че си ти, да ми отваряш очите, чак се чудя как съм живяла преди да те "познавам"! Всеки говори как градът ни е с много запрашен и мръсен въздух, а процента на деца, болни от астма, непрекъснато расте, или това е под достойнството ти, да коментираш, твоя поглед е вперен в 2512 год.! А нещо, защо не коментираш малките симпатични дръвчета пред общината, които вече ги няма? Според изискванията на ЕС, които доста често споменаваш, има минимум зеленина на глава от населението в един нормален град - няма български град, който дори малко да се приближава до минимума на тези изисквания, Пловдив е далеч назад и за мен всяко едно дърво е ценно и ме боли, когато се отсече.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.