Зад думата "деинституционализация" всъщност се крие сложен процес, който поставя на карта съдбите на хиляди деца.
"За деинституционализация не говорим просто за извеждане на децата и закриване на домовете, говорим да намерим за тях една по-добра грижа. В България обикновено се случват нещата от главата за краката" - твърди Нина Гаргова, директор на Комплекс за социални услуги "Олга Скобелева".
Промяната е мудна, защото приемните семейства все още са твърде малко, както и местата, в които децата да бъдат настанени - признават специалистите.
"Няма подготвени алтернативи за тези деца. Всъщност къде да ги изведем на практика трябва да се планират нещата за конкретната институция, а не така общо" - заяви още Гаргова.
През 2009 година, когато реформата стартира, в дом "Олга Скобелева" има 210 деца. Днес те са 50, но към институцията има разкрити допълнителни социални услуги - Кризисен център и Дневен център за деца с увреждания. Преди два месеца врати отвори и къщичка от семеен тип, където са настанени 11 малчугани със специални нужди. А следващата година, ако се намери нужното финансиране, няколко момичета трябва да бъдат преместени в т. нар. преходно жилище.
Маги, едно от децата в дома, все се чувства 4почти" готова за промяната, но въпреки това би предпочела да остане още малко в институцията. Тя каза пред екипа на БНТ, че в дома се чувства защитена, има подкрепата, която й е нужна.
Център за социална интеграция и професионално ориентиране е следващия проект, който се подготвя тук. Той ще бъде в подкрепа на младежите, които навършват 18 години и започват самостоятелен живот.