Кметът на Пловдив Иван Тотев, министърът на икономиката Емил Караниколов, Ахмет Байрактар, президент на "Одело Фарба Лайтинг Груп", кметът на Куклен Мария Белчева, консулът на Турция в Пловдив направиха символична първа копка на високотехнологичен завод за задните светлини на "Мерцедес", предаде репортер на Plovdiv24.bg. Иван Тотев заяви, че с темповете на развитие на Пловдив скоро тук може да се открие и завод за автомобили.
"Изключително доволен съм от случващото се в страната в последните години. Стъпка по стъпка тук се изграждат различни заводи, което води до извода, че наближаваме голямата стъпка за някой голям производител на автомобили в България и Пловдив. Ключова роля за това имат Агенцията за български инвестиции и министерство на икономиката. За нас това е една изключителна инвестиция, тъй като е доста иновативна и в дългосрочен мащаб", каза още градоначалникът
Той отбеляза, че мястото е доста добре подбрано, тъй като до месец предстои подписването и на концесията за летище Пловдив.
Министър Караниколов от своя страна заяви, че с днешното събитие се доказва, че правителството върви в правилната посока, а именно подобряване на бизнес средата, опростява и улесняване на административното обслужване, насърчаване на инвестициите и иновациите, подобряване на достъпа до финансиране.
"Днес ние инвестираме 37 млн. евро. в завод разположен на 21 хил. кв. метра. През 2023 г. броят на заетите във фабриката ще бъде 400 души", заяви Ахмет Байрактар, президент на "Одело Фарба Лайтинг Груп".
Той допълни, че паралелно се строи и научно-изследователски и развоен център в София, където ще работят 40 инженери. По този повод кметът Иван Тотев с усмивка поясни, че след днешното събитие ще говори с Ахмет Байрактар, защото R&D центърът може да се направи и в Пловдив. Тук имало отлични условия за това.
Председателят на Тракия икономическа зона Пламен Панчев от своя страна се похвали с факта, че в клъстера вече има 184 инвеститора.
Припомняме, че чрез регистрираната у нас "Одело Фарба България" турската компания ще инвестира до 2023 г. поетапно в 3 завода и парк за поддоставчици. Изпълнител на обекта е "Сиенит строителна група" ЕАД, а проектът е изготвен от екип на "Архитектурно дизайнерско студио", с водещ проектант арх. Георги Стоянов.
Общата площ на парцела е 92 000 кв. м, като първият завод ще е върху 23 000 кв. м. По предварителни разчети серийното производство в него ще започне през декември 2020 г. През 2023-2024 г. трябва да бъде построен вторият завод, завод за електроника и парк за поддоставчици са предвидени за периода 2021-2023 г.