Поводът е старт на голям проект за социалното включване на ромите, чието изпълнение ще стартира през септември и е с бюджет 1 077 500 лева.
Голямото отпадане се случва след 4 и 5 клас, разказаха учителки от района. Причината е, че родителите на ромчетата често мигрират в други държави. Високият процент, особено сред момичетатата, е и заради ранните бракове.
Ромчетата не отпадат на етап детска градина, а в квартала няма нужда от строежа на нови сгради, тъй като местата са достатъчни, разказа и кметът на "Източен" Николай Чунчукво.
160 деца от ромски и турски произход посещават детска градина "Лилия".
"Опитваме се да ги приобщаваме да бъдем толерантни. Работата тук не е лека, но я вършим с желание и внимание", разказа директорката на детското заведение.
Освен всичко дворът на градината не е от най-привлекателното място за детски игри - разбит е, няма площадка, често е обект на вандалски нападения.
Сега по проект ще бъдат изградени две детски площадки, ще се монтират и камери за видеонаблюдение. Работата с децата пък предвижда те да усъвършенстват българския си език.
За целта ще бъде изграден специален кът за четене. Ще бъдат осигурени образователни материали, сюжетни и ролеви игри, книги и куп пособия за повишаване мотивацията на децата, а чрез спорт, култура и изкуство ще се развиват талантите им.
Проектът обхваща още училищата "Кирил Нектариев" и "Найден Геров" - две основни училища с над 1400 ученици от ромски прозиход в самото сърце на "Столипиново". Много от децата имат проблеми заради слабото ползване на български, което пък води до изоставяне и отпадане.
За да се ангажира вниманието им, отново се предвижда в двора на училищата, който е общ, да бъде изграден Образователен център със закрита спортна зала, помещения и зали за извънкласна дейност.
В центъра ще има обществена библиотека, в която се предвиждат публични четения и мероприятия. Ще функционира и клуб "Активен родител". И още - ще бъдат наети педагози за извънкласни занимания по спорт и изкуство, както и медиатори за работа с родителите.
Друг ключов акцент в проекта е здравето на ромчетата и ромските семейства - цели се подобряване на достъпа и повишаване качеството на първичната здравна помощ, обгрижване на бременни ромки и млади ромски семейства.
И още - сериозно внимание здравните работници ще отдават на семейното планиране. Няма да бъдат забравени и ромите, които не плащат здравни услуги и затова нямат достъп до здравеопазване.
За целта към ДКЦ "Изток" ще се изгради нова пристройка, в която да се помещават кабинетите на медиците и медиаторите, заети по проекта.