Част от залите на Спортното училище в Пловдив са запечатани заради ниски температури. Залите на някои клубове, които са с отопление на ток, както волейболният клуб "Марица", не са запечатани. Това каза пред репортер на
Plovdiv24.bg зам.-кметът на Община Пловдив
Георги Титюков.
"Тези зали, в които не е имало отопление и са измерени температури под 16 градуса, нормално е да бъдат запечатани. Там не може да се води нормален тренировъчен процес", коментира зам.-кметът.
Според него този проблем е бил предвиден от Общината. Това е била и причината при старта на учебната година да се организира
среща с министъра на младежта и сторта проф. Мариана Георгиева и пред нея да се постави този наболял въпрос.
Съгласно Наредба № 1 от 17 май 2011 г. за приема в спортни училища, се сключват тристранни договори. В тях се казва, че спортния клуб трябва да осигури база за подготовка на децата по различните спортове. Също така партидите за сметките трябва да бъдат прехвърлени на името на клубовете и те трябва да си заплащат консумативите.
"В бюджета на Община Пловдив, освен средствата за погасяване на стария дълг, натрупан в годините за консумативи от 900 хил. лв., други средства няма заложени. В момента Община Пловдив и да иска да плати нещо, няма как, защото сме в края на годината, новият бюджет не е гласуван, старият е трудно да се актуализира. Последната общинска сесия е на 18 декември, докато влезе в сила решението ще дойде новата година.
Днес се чухме и със зам.-министъра на младежта и спорта Йордан Йовчев. Той каза, че ще говори отново с министър Георгиева, за да стигнем до някакъв компромисен вариант за Спортното училище и да могат тези зали да бъдат отворени", заяви още ресорният зам.-кмет.
Той припомни, че от 2 септември Спортното училище е държавно. Бюджетът на спортните училища е малко по-висок от този на другите училища. Ако едно нормално училище взима малко над 1200 лв. на дете за година, то спортните взимат малко над 2200 лв. на дете годишно. А също така получават и по 1245 лв. за позването на общежитие на човек. С тези средства трябва да се поемат разходите за столова, заплати на спортните учители или треньори, консумативи. В двора на спортното училище са тези спортните 9 зали. Тези зали, с изключение на залата по лека атлетика, са отдадени с договор за наем на символични цени от 10 ст. на кв. м, ако залата е 500 кв. м., наемът е 50 лв. на месец. За покрити площи това е наистина символична цена.
"Тези договори сме ги сключили с клубовете, за да могат да имат ученици в спортното учлище, за да покажат, че имат база, където да тренират. Сключени са и съгласно изискване на Наредба № 1 от 17 май за приема в спортните училища", завърши Титюков.