ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Защо Пловдив е бил един от най-любимите градове на прочутите рицари-кръстоносци?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:36 / 14.03.2023Коментари (0)4344
©
Водещият на "Операция история" Росен Петров разаказа в социалните мрежи история за Пловдив, отпреди 800-900 години - времена на първите  кръстоносни походи.

 

Кой е бил един от най-любимите градове на прочутите рицари-кръстоносци? Къде са имали цял Латински квартал и цяло херцогство? Отговорът би трябвало да е познат на мнозина, особено ако са пловдивчани, защото името на града е Филипопол.

По време на кръстоносните си походи, западноевропейските рицари се влюбват в "града под тепетата“ и дори основават там настина голям квартал. Това важи с особена сила за френските и лонгобардските благородници. В интерес на истината, привличането им към Пловдив се случва не само заради мекия климат, дружелюбното местно население (не винаги) и тепетата, които според някои изследователи им напомняли за Рим, но и заради нещо много по-практично – богатството на града и земите около него.

Още по време на първия им поход през 1096 г., рицарите лагерували под Небет тепе, а летописеца им Алберт Аквенски описва града като "изобилстващ с хляб, вино и всякакви храни".



Едно пояснение за този "хр
анителен" комплимент, защото с подобни са пълни и други рицарски хроники за града.

Докато в Западна Европа в онези епохи често е имало направо пандемичен глад, това не се е случвало почти никога по българските земи. За разлика от днешния ден, дори тогава сме изнасяли храни, а не сме внасяли, но това е друга тема. Същият летописец прави и друго важно уточнение. Според него Филипопол е български град, въпреки че е под ромейска власт и в него живеят много гърци и арменци.

Освен храната и парите, нещо друго свързва здраво кръстоносците с тогавашния Пловдив. По време на Втория кръстоносен поход (1147-1149 г.), под тепетата умира духовният водач на рицарите – епископ Алвизус от Арас. Той е погребан според някои в олтара, а според други – в двора на древния храм "Свети Георги", който днес е Арменска Апостолическа Църква "Сурп Кеворк" - Пловдив. Алвизус е боготворен още приживе, заради своята скромност и отдаденост на Бог, но след смъртта му, към мощите му възниква истинска култ.

Започват да се носят предания за чудеса и изцелявания, които се случвали около гроба му, и да му се поклонят идват френския крал Луи VII Млади и немския и бургундски крал Конрад III.

Истинският разцвет на западното влияние над Пловдив идва обаче със създаването на Филипополското херцогство след превземането на Константипол и раждането Латинската империя.

Има такова държавно формирование и то съществува повече от 40 години. Забележете само имената на филипополските херцози: Рене дьо Три, барон на графство Ено във Франция, фландърския барон Жерар дьо Естрьо и за финал – самия Жан дьо Бриен, крал на Йерусалим и латински император на Константинопол. Явно средновековният Пловдив и областта около него е била настина свръхбогата, след като владетел от такъв ранг ще пожелае да я има.

Интересен факт е, че Филипополското херцогство е разделено на цели 12 баронства. Това говори много за плодородието на този край, защото, в кръга на шегата, и един барон не се изхранва лесно, а камо ли цели 12.



В пловдивско-кръстоносните отношения има и ужасни моменти, когато града е буквално опустошен от армията на император Фридрих Барбароса. Както ми каза един начетен пловдивчанин с чувство за хумор: “Барбароса, майна, е ограбил града, майна, но пък после се е удавил в река, дълбока 50 сантиметра, майна. Така му се пада".

Защо ви разказвам тази история? В Пловдив има изключително и страхотно културно наследство. Това е град на 8000 години, но ако случайно общувате с турист от Западна Европа, особено с французин, кажете му пет приказки не само за това как великия ни цар Калоян им е нанесъл "тотал щета" в битката при Одрин, но и за Филипополското херцогство, Латинския квартал или за църквата "Сурп Кеворк" (тя е арменска от 1767 г.), където идвал на поклонение френския крал Луи VII.

Разкажете го, дори и да не сте от Пловдив. Ако не се впечатли достатъчно, винаги може да завършите с: "Е, накрая се появил българския император Йоан Асен Втори и ви взел херцогството".







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Kатастрофи Великотърновско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: