"Подозираме конфликт на интереси, а тъй като има съмнения, че такива договори е имало и в предишните години, поискахме справка от болницата", заяви зам.-кметът Александър Константинов.
И двамата лекари отрекоха да има нещо нередно в договора. В закона за разкриване и предотвратяване на конфликта на интереси обаче пише, че "лице, заемащо публична длъжност, няма право да извършва консултантска дейност по отношение на лица, които са заинтересовани от актовете му, издавани при осъществяване на правомощията или задълженията му по служба".
"Няма конфликт на интереси. Договорът не е нито таен, нито скрит. Ползвали сме консултантските услуги на д-р Божиков, тъй като е сред най-опитните", коментира директорът на Белодробната д-р Георги Благоев."Не виждам конфликт на интереси. Няма нито един пример на мое решение или действие, което да е взето пристрастно. Нито пък има жалба в центъра срещу болницата, която да сме решили в нейна полза", каза д-р Георги Божиков. Той уточни още, че е бил ползван като консултант, когато се налагало и като експерт по акредитацията.
Информацията за изплатените на д-р Божиков над 2000 лева изскочи от годишния отчет на болницата, представен на балансовите комисии, които проверяват състоянието на общинските търговски дружества. Сумата не е голяма, но в същата година Белодробна болница е натрупала рекордната загуба от 850 хил. лв. Лечебницата има борч от над 393 хил. лв. към данъчните, други 102 хил. лв. дължи за ток. Затова на сесията този четвъртък ОбС ще гласува безлихвен заем на болницата от половин млн. лв.
Източник: в. "Труд"