Пловдив бе домакин на първата от поредицата регионални дискусии с кметовете и председатели на общински съвети, организирани от НСОРБ. Обект на обсъждане са конкретни предложения и модели за финансова децентрализация на общините и активизиране на процеса на делегиране на правомощия и ресурси към местните власти. Другата широк кръг теми са перспективите за европейско финансиране за общините през програмен период 2021 – 2027 г.
"Темата за децентрализацията продължава да стои на дневен ред“ – подчерта в приветствието си към участниците във форума кметът на община Пловдив
Здравко Димитров, който е и председател на Регионалния съвет за развитие в Южния централен район за планиране. Идеята за прехвърлянето на 2% от данъка общ доход към общините е тема, която се обсъжда през последните години и смятам, че моментът е настъпил държавата да предприеме конкретни и ясно разписани стъпки по изпълнението й, подчерта кметът на Пловдив. Той подчерта и важността на европейските средства, които общините очакват през този програмен период и изтъкна, че за кметовете възможността да получават допълнителен ресурс чрез Фонда за регионални инвестиции е нов важен инструмент. Във форума взеха участие представители на 39 от Южния централен район за планиране, сред които 35 кметове и 26 председатели на общински съвети.
"Не е за подценяване фактът, че е необходимо спешно преосмисляне на начина, по който се определят данъчните оценки на недвижимите имоти. Примерите от различните общини за изоставането на данъчната основа от пазарните цени са многобройни", каза и
Георги Мараджиев, кмет на община Стамболийски
Въпрос на управленско мъжество е да бъдат предприети реални стъпки към децентрализация, но е важно и да си дадем ясна сметка, от какво ще се наложи да се откажем. За всички ни е ясно, че преотстъпването на част от националните данъци ще засегне някои от получаваните в момента субсидии. Разчетите за това, какво бихме получили при отстъпване на 2% от ДДФЛ, трябва да се съпостави и с това, какво бихме загубили. Зная, че така бъркам с пръст в раната, но само така можем да разчитаме на реалистична преценка.“
Георги Мараджиев представи различни възможни модели за промяна на критериите, по които се определя данъчната оценка и обърна внимание, че сериозен проблем, в това число и политически, представлява въпроса за въвеждането на данък за земеделските имоти. Той подчерта, че проблемът е сериозен, неговото комуникиране с обществото не е лесно, но загубите за местните общности от привилегията за ползването на земи да не се дължи данък е също фактор, създаващ напрежение.
Като "въпрос на управленско мъжество“ определи кметът на община Стамболийски решението да бъдат предприети реални стъпки към финансова децентрализация.