Форматът на "16 + 1" е инициатива на Китай и е насочена към укрепване и разширяване на сътрудничеството между азиатския гигант и 16 страни от Централна и Източна Европа страни в областта на инвестициите, транспорта, финансите, науката, образованието и културата и да развива взаимноизгодни партньорства в областта на търговията, туризма, научните изследвания, здравеопазването, образованието, културата.
В тази връзка Димитров не пропусна да изтъкне важните българо-китайски проекти и в частностуспешните проекти с пловдивски адрес. "Мащабният проект "Тракия икономическа зона", който се намира на територията на Пловдивска област, привлече сериозни инвестиции и чужди партньори, като преговорите и работата с китайски компании продължават да се задълбочават, а до края на 2017 година трябва да стартира проектът "Логистичен хъб за електронна търговия със селскостопански и други продукти".
"Пловдив се превърна в символ за доброто успешно сътрудничество в инициативата "16+1". Със сигурност най-достъпният път за международен обмен е пътят към културата, а туризмът е естественото му продължение. Най-старият град в Европа - древният Пловдив - е избран за Европейска столица на културата през 2019 година. Нашият град очаква своите гости и партньори, за да се сближават регионите и да се свързват културните наследства и настоящето", обърна се към участниците в срещата областният управител.
Приветствия към делегатите отправиха и Георг Георгиев - заместник-министър на външните работи, кметът Иван Тотев, Джан Хайджоу - извънреден и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България и Йе Чанцин - заместник генерален директор на Службата на външните работи към Народното правителство на провинция Хъбей. Форумът се провежда в три потенциални приоритетни области за сътрудничество "Култура и туризъм", "Иновации и икономически зони" и "Селско стопанство".