Темата за Тютюневият град от години търси своето решение и не може да го намери. Всички ние искаме Тютюневият град да се превърне в привлакателно място и то законно, никой от администрацията не иска да нарушава закона. Това заяви на нарочна пресконференция вчера кметът на Пловдив
Здравко Димитров, който прекъсна отпуската си, за да даде разясненията по темата със съборените вчера тютюневи складове на ул. "Г. М. Димитров" 29 и бул. "Христо Ботев" 51, предаде репортер на
Plovdiv 24.bg.
През годините назад в НИНКН има подадени документи от собствениците, но няма движение по преписките.
"Вчера ми казаха, че в НИНКН отлежават проекти за 5 милиарда лева. Някога работели 2700 души, сега са 44. Ами да вземат мерки!" - реагира Димитров.
Кметът декларира, че Община Пловдив е "За" спазване на законите и заяви одобрение на проверката от Икономическа полиция.
"Не може когато един собственик, закупил сграда, която не е паметник на културата, реши да прави нещо, те казват: "Ще стане". Ако тази сграда падне, ще стигне до другото платно (б.а. - на бул. "Христо Ботев). Какво ще се случи с мен и със собствениците? Петкана (б.а. - арх. Петкана Бакалова) ли ще дойде да ме оправдава?" - ядоса се Димитров.
Самият той е свързан с Тютюневия град, като малък се е разхождал там, а родителите му и брат му са работели в Цигарената фабрика и затова желае Тютюневият град да се превърне в истински Тютюнев град и да бъде на пловдивчани.
На 17 август община Пловдив е получила писмо, че започва процедура за даване на статут на 12 сгради в Тютюневия град. Складът на "Христо Ботев" 51 не е бил включен в списъка и за него е казано, че не е паметник. Вчера, при посещението на министъра на културата Велислав Минеков е станало ясно, че Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) препоръчва да му се даде статут.
Арх. Пламена Андонова от дирекция "Устройство на територията" в Община Пловдив процесът за обявяване на режими продължава повече от 5 години. За една година, откакто тя работи в общината, са идвали само две комисии.
Собствениците на складовете, чието събаряне започна вчера, документално не са в нарушение, допълни арх. Андонова. Заявленията за предстоящото бутане на обектите на "Христо Ботев" 51 са постъпили на 1 август и в 14-дневен срок по закон общината трябва да ги одобри.
"След постъпването на заявленията сме информирали още на 5 август НИНКН, че има инвестиционни намерения, защото знаем, че е започнала процедура. Но нямаме законово основание да откажем" - обясни арх. Андонова.
За склада на "Г. М. Димитров" 29 също е подадено уведомление по надлежния ред, че предстои събарянето му.
В общината няма информация за инвестиционните намерения за терените. Съгласно ЗУТ, собственикът може да събори сграда в имота си.
Кметът
Здравко Димитров заяви още, че институциите в София всячески пречат за всичко, което трябва да се случи в Пловдив.
"От кога е концепцията за Тютюнев град и нищо не се случва? Семем месеца бавиха в София за Южен обходен колектор. 7 месеца! Ако сте собственик - как ще реагирате?" - риторично попита Димитров.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм
Пламен Панов попита пък защо НИНКН не е направил нищо за Тютюневия град в Пловдив и директно обвини института, че не спазва закона.
"Институциите трябва да си помагат. Тогава нямаше да си говорим по ЗУТ, а по ЗКН" - каза Панов.