Знаете ли кой кмет се отказва от заплата, докато управлява Пловдив?
На старта на поредната кампания за местните избори историкът от Регионалния исторически музей в Пловдив Видин Сукарев разказва любопитно за управленците на града с техните лични качества и обществени предизвикателства.След Освобождението и до края на века кметовете на Пловдив са представители на възрожденските родове – богати и влиятелни хора, будни и родолюбиви хора. Първият кмет Атанас Самоковлиев е избран с пълно единодушие и управлява твърде кратко... Усеща, че постът не е за него и само няколко седмици по- късно е заменен от Костаки Пеев.
Днешният облик на града се дължи именно на кметове като него, Иван Гешов, Христо Г. Данов. Любопитно е, че без да афишира това, Данов се отказва от заплата и за това негово решение се разбира доста по-късно, когато става невъзможно да го глобят няколко заплати, защото не ги е получавал.
От периода между двете световни войни Сукарев акцентира върху управлението на Божидар Здравков, а след 1944 година на дейността на Диран Паникян и Христо Мишев. Водопроводът е пуснат през 1895 година по времето на кмета Димитър Свещаров.
Първият градоустройствен план е голямо постижение за времето си. Пловдив е първият български град, който има такъв и той действа до края на Втората световна война.
По думите на историка за "Радио Пловдив" идеален кмет би бил човек с диалогичен, спокоен и уравновесен нрав – баланс обаче трудно се постига, когато се управлява толкова сложен и динамичен град като Пловдив.