Проект на мярка: 30 000 евро безвъзмездна помощ за младите фермери
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:07 / 15.12.2021Коментари ()810
©


30 000 евро да получат младите земеделски стопани в новата Обща селскостопанска политика (ОСП). Поне такава е идеята на земеделското министерство, представена в проект на интервенцията, носеща името “Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство”. Мярката бе обсъдена по време на Тематичната работна група (ТРГ) за Стратегическия план.

Гласувайте:  Одобрявате ли Иван Иванов за земеделски министър?

Безспорно е, че проблемите, свързани с преодоляването на отлива на младите хора от земеделския сектор през следващото десетилетие, а и в по-дългосрочен план, ще останат на дневен ред както у нас, така и в Европа. А потребността от насърчаване на предаването на земеделската дейност между поколенията става все по-важно. Все пак това е най-сигурният ресурсен източник за съхранение на фермерството, за устойчива земеделска заетост и развитие на собствен аграрен бизнес.

Заради всичко това в новия програмен период на ОСП, в който особен приоритет ще се дава на младите фермери, ще продължи да се прилага мярката за млади земеделски стопани, само че с малко по-различни критерии.

Земеделските стопани допустими за подпомагане трябва да отговарят на следните условия:

- да са на възраст от 18 до 40 навършени години към датата на подаване на искането за подпомагане;
- да са еднолични собственици на земеделското стопанство;
- да имат съответните професионални умения и познания за извършване на селскостопански и свързани със селското стопанство дейности;
- да са физически лице или еднолични търговци (ЕТ) или Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД);
- да са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители;
- икономическият размер на земеделското стопанство в границите от над 8 000 и 20 000 евро  стандартен производствен обем (СПО), включително;
- да имат разработен бизнес план за развитие на дейностите в земеделското стопанство.

В проекта е записано, че младият земеделски стопанин се приема за такъв, когато установява за пръв път земеделско стопанство в качеството си на ръководител на съответното стопанство.

Установяването за пръв път на земеделското стопанство на съответния кандидат може да е извършено преди не повече от 24 месеца преди подаване на проектното предложение

Бизнес планът трябва да включва най-малко следните елементи:

- период за изпълнение до 36 месеца

- първоначално състояние на земеделското стопанство;

- етапи и цели за развитие на селскостопанската дейност;

- описание на предвидените дейности и срок за тяхното изпълнение;

- описаните на дейностите, свързани с околна среда и ефективно използване на ресурсите,

- описаните на дейностите, свързани с инвестиции, обучение и др.

Изпълнението на бизнес план трябва да започне не по късно от 9 месеца считано от датата на решението за отпускане на помощта;

С изпълнението на бизнес плана трябва да се осигури увеличение на икономическия размер на стопанството с най-малко 4 000 евро СПО.

За стопанства, които увеличават икономическия си размер на стопанството само с: пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо с бизнес плана трябва да се осигури увеличение на икономическия размер на стопанството с най-малко 2 500 евро СПО.

С изпълнението на бизнес плана трябва да се осигури въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в машини, или съоръжения, или оборудване, или извършване на строително монтажни работи или земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство на стойност не по-малка от 35% от размера на полученото първо плащане.

Нещо важно е, че в рамките на интервенцията няма да се подпомагат земеделски стопани, получили подпомагане по мярката „Подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“, включително подпомагане по подмярка 6.1 от ПРСР 2014-2020.

 

Помощта се отпуска като еднократна безвъзмездна подкрепа и то на два транша:

- първи етап в размер на 15 000 евро: след одобрение на проектното предложение;
-втори етап в размер на 15 000 евро: след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Proekt-na-myarka-30-000-evro-bezvuzmezdna-pomosht-za-mladite-fermeri-1175598
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.