© | | Има ли известни личности в България и ако има - какво е да си известен? Как се става известен? Каква е мисията и отношението на известните към обществото? Зад тази малка дума известен се крият хиляди лица, покорили света с уникалност, познания, действия и отношение към живота. Тази дума е толкова всеобхватна, че, бивайки раздробена на парченца, ще загубим детайлно откъде сме тръгнали.
Затова, търсейки начин да сглобят пъзела, Литературен кръг "Хормония", "Интеракт" и Зелен Пловдив, заедно с Димо Стоянов от ПИФ и актрисата Искра Донова от Младежкия Театър, обсъдиха тези въпроси на своя съвместна среща.
Димо откри дискусията и напомни, че известните хора не са онези минутковци, които се появяват по екарана за кратко и после изчезват, за да бъдат изкуствените звезди, напомнящи на американския начин на живот и отхвърли тезата, че звезда може да стане всеки, който се е показал по телевизията. Истинските звезди са тези, които не спират да даравят това, което бог им е дал, да правят другите щастливи и неотлъчно следват мисията си. Според присъстващите, България е доказана страна, която е време да спре да копира, а да работи сама в налагането на своите идеи, да се бори в утвърждаването на българското и много да се труди. Останалото е плод на време, което едно нормално мислещо общество само ще отсее. Димо и Искра отговориха на няколко въпроса:
- Какво е да си известен?
- Да не можеш да се качиш в трамвай, да се задължаваш да ходиш по партита, на които аз не ходя, и те пак ме задължават и аз пак не ходя. Да се опитваш, да продължаваш да правиш нещата, които можеш и трябва да правиш.
- Кое е най-положителното от това да си известен?
- В България има една огромна машина за пари. Хубаво е това, че ти помагат много хора, въпреки че доста хора не са запознати с това какво правим в детайлност. В Пловдив за първи път направихме концерт след голяма пауза и най-хубавото беше, че цялата публика знаеше нашите текстове. На някои професията им е да са известни, а на други - да правят хляб. Няма разграничаване между тези неща. Всичко е труд, труд и много труд. Когато идеите ти секнат, секва и твоята известност. Чисто и просто ти ставаш еднодневка.
Искра: Няма разлика в театъра. Излизаш на сцената и даваш всичко, което се иска от теб, което понякога е доста трудно, защото и ние сме хора и ние имаме проблеми.
Димо: Помня как през 98-ма на една сцена на големия Васил Найденов му съобщиха как губи много пари, реакцията му бе "няма да стане", хвърли телефона и излезе с усмивка на сцената, даде всичко от себе си и беше блестящ. В реалния живот си един, на сцена си друг и никой не го интересува какво ти се случва зад сцената. - Обществото помага ли на творците? - Не, може би не много, освен ако не говорим за определни изяви и вие идвате да ги гледате на място, тогава да, а не да стоите пред телевизора и охкате и ахкате. Някои неща пред телевизията са манипулирани. Говоря за реалити предавания. - Пловдив ражда ли известни личности?
- Лично за мен Пловдив е градът на хората на изкуството, не е като голямото село София. Но за мен моят град е Варна. Винаги сме си говори с групата, че Пловдив е консуматор на културата, не само ражда личности, но и ги изцежда до край. |