Обсъждат променящия се правопис на "Паисиевите четения" в ПУ
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:39 / 25.11.2009Коментари ()1825
© Plovdiv24.bg
Променящият се правопис, най-честите грешки при използване на книжовния език в медийното пространство, ролята на интернет и форумите ще бъдат част от темите на тазгодишната научна конференция „Паисиеви четения". Събитието се провежда на 26 и 27 ноември в Ректората на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски", съобщи зам.-деканът на Филологическия факултет доц. Д-р Петя Бъркалова.

На тазгодишното издание ще участват 14 университета и образователни институции от страната и Европа. На него ще бъдат представени както най-новите изследвания на Паисиевото творчество, така и развитието на световната литература от времето на V век пр. н. е. до наши дни, каза доц. д-р Елена Гетова, координатор на конференцията.

Големият времеви интервал ни дава възможност да направим едно по-мащабно сравнение на развоя на литературата и езика - от писаното върху пергамент слово до книгите джобен формат, смятат от Филологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски". Оригинални са прочитите на „История на Пелопонеските войни", писана от Тукидит в средата на V в. пр. н. е., така и на най-новите научно-фантастични романи на съвременния руски автор Виктор Пелевин, смята доц. Бъркалова.

Езиковедите и литературоведите не могат да пренебрегнат явленията в най-новите комуникационни канали - чатовете, форумите и социалните мрежи. Техният неангажиращ и неофициален характер налага нови норми на говорене и писане. Промяната активно се налага и от популярните видове медии като телевизията, радиото и интернет агенциите, подчерта доц. д-р Красимира Чакърова, един от организаторите на „Паисиевите четения".

Темата за взаимовръзката между езика и обществени институции е актуална и изисква по-голяма внимание от страна на научната общност, смятат домакините на проявата. Затова организират като съпътстващо събитие на конференцията кръгла маса под надслов „Актуални проблеми на съвременния български правопис", чийто инициатор е ректорът на Пловдивския университе проф. дфн Иван Куцаров.

Наред с оригиналните прочити на класическите текстове в българската литература ще бъдат представени и малко познати модерни балкански и славянски автори, обясни д-р Гетова. Езикът и литературата като социологически категории, институционалното мислене за факти, документи, обществено-културни фактори, представи за детство, болест, старост и политически кризи са основните теми на пленарните доклади и дискусии по време на „Паисиевите четения".

В рамките на форума преподавателите от ПУ „Паисий Хилендарски" проф. дфн Диана Иванова и доц. Елена Гетова ще представят издания с научните трудове на висшето училище за 2008 г.

Освен Пловдивския университет от българска страна със свои разработки ще участват представители на Института за български език „Проф. д-р Любомир Андрейчин" - БАН, Университет по хранителни технологии - Пловдив, Софийски университет „Св. Климент Охридски", Югозападен университет „Неофит Рилски" - Благоевград, Университет „Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и Медицински университет - Варна.

Пленарни доклади за сходствата в литературните образи и явления сред славянските народи ще изнесат преподаватели от полските висши училища „Адам Мицкевич" - Познан и „Мария Кюри - Склодовска" - Люблин. От Чехия гостуват учени от университетите в Острава и Бърно и от Карловия университет в Прага. Свои научни трудове върху българския език и литература ще представят и изследователи от университета „Гази" в Анкара, потвърди д-р Гетова.

В рамките на „Паисиевите четения" на 27 ноември ще се проведе и кръгла маса на тема „Име и общество". Там с пленарен доклад за прабългарските имена ще участва и зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов, съобщиха домакините.



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Obsuzhdat-promenyashtiya-se-pravopis-na-Paisievite-cheteniya-v-PU-121289
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.