Депутат скочи срещу присъединяването на "Родопи" и "Марица" към Пловдив!
Автор: Диана Бикова 17:17 / 22.02.2022Коментари ()13421
©
Темата за териториалната ограниченост на Община Пловдив, която съвпада с границите на града, и обединяването й със съседните общини "Родопи" и "Марица" периодично се завърта в публичното пространство. Наскоро беше обявено, че предстои в Народното събрание да се внесе законопроект за присъединяването на близките села от двете общини към Пловдив. В полемиката се включи и бившият заместник-кмет на община "Родопи" и настоящ депутат от партия АБВ от 29 МИР Хасково Владимир Маринов:

"Бивши и настоящи кметове на Пловдив не спират да говорят за община "Родопи" и община "Марица" как много ги искали в Пловдив! Аз имам няколко въпроса към г-н кмета на Пловдив сега и към неговите предшественици, които има-няма на 2 месеца избълват по някоя щуротия. Та въпросите са ми следните:

1. Общините "Родопи" и "Марица" в тяхната цялост ли ги искат, или само определени населени места?

2. Имат ли релна представа за мащабите и географското разположение на същите?

3. На принципа и по начина на развитие на бившите села "Прослав" и "Коматево" ли ще ги развиват?

4. Ще повишат ли данъците на жителите на общините "Родопи" и "Марица" до 5 пъти по-високите в Пловдив?

5. Как ще гарантират на жителите участието им по Програмата за развитие на селските райони?

6. Колко финансови средства може да отдели Пловдив за инвестиции в инфраструктура в двете общини?

Има още много въпроси, но нека чуя първо отговорите на тези. Съмнявам се да има такива, но да почакаме.

Уважаеми г-н Димитров,

Не влизайте в хора на вашите предшественници. Обърнете внимание на управляваната от вас община Пловдив и решете проблемите си там. Прекъснете множеството зависимости, които дълги години задушават града и пречат на неговото развитие! Аз съм сигурен, че знаете отлично за кои и какво говоря!"

Териториалната трансформация на община Пловдив започна с Указ № 3182/обн. 17.11.1987 г. С декрета са отделени всички населени места (с изключение на с. Цалапица) и техните землища разположени северно от река Марица от община Пловдив и е създадена община "Марица" с административен център Пловдив. Със същия акт са отделени всички населени места и техните землища разположени южно от река Марица (в т.ч и с. Цалапица, северно от реката) от община Пловдив и е създадена община Родопи с административен център Пловдив.

Административно-териториалните промени продължават 12 години по-късно, когато е издаден Указ №111/обн. 30.03.1998 г. С това постановление от община "Родопи" се отделят гр. Кричим и землището му, гр. Перущица и землището му, гр. Стамболийски и селата Йоаким Груево, Куртово Конаре, Ново село и Триводици и техните землища и създаването на съответните общини Кричим, Перущица и Стамболийски. 

С Указ №167/обн. 03.07.2001 г. от община "Родопи" са отделени селата  Гълъбово, Добралък, Куклен, Руен, Цар Калоян и Яврово и техните землища и е създадена община Куклен.


Още по темата: общо новини по темата: 158
05.11.2024 »
03.10.2024 »
29.09.2024 »
29.09.2024 »
25.09.2024 »
10.09.2024 »
предишна страница [ 1/27 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Deputat-skochi-sreshtu-prisuedinyavaneto-na-Rodopi-i-Marica-kum-Plovdiv-1217534
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.