© Varna24.bg | Всички сме ги виждали по морето. Появяват се по-рядко, но спокойно могат да бъдат сравнени с "човека с варената царевица". Обикалят по плажа и приканват малки и големи да се снимат с екзотични животни. Носят змии и папагали. В повечето случаи все деца се втурват към тях, защото им е интересно да видят и да се докоснат до интересните любимци.
Но знаете ли, че ако ние се съгласим да ни направят снимка лица, които не знаем дали изпълняват тази дейност по занятие (в качеството си на търговци) или като физически лица с такова хоби, то тогава не знаем и дали ще можем да разчитаме на правата, които ни дава Законът за защита на потребителите, когато имаме сделка с търговец. Това обясни пред Varna24.bg специалистът от платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.
"Това означава, че рискът да се доверим за извършване на тази услуга с неизвестно качество, може да е изцяло за наша сметка. Наред с това стои въпросът, че ако ние не разполагаме с документ, който удостоверява плащане от наша страна за получената услуга, то тогава изобщо не бихме могли да докажем сделката и да търсим правата си по какъвто и да било ред за некачествена или изобщо неизвършена услуга.
Затова призовавам хората да не се доверяват на случайни лица, а да купуват стоки и услуги чак след като се уверят, че срещу тях стои легитимен търговец, който предоставя цялата необходима и задължителна информация и им издава съответните документи. Подобно потребителско поведение помага на отделния човек, на останалите потребители и на контролните органи, които са призвани да осъществяват регулация и контрол, но няма как да бъдат навсякъде", каза още Руменова пред медията ни. |