© Личен архив | Ежедневно трябва да се напомня на всеки шофьор какво прави и защо е на пътя, за да стигне там, където е тръгнал, без да убие, нарани и изплаши дори някой. Това каза психологът д-р Пламен Димитров в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
Шофирането под въздействието на алкохол и наркотици е рисково поведение, при което преценката за резултата от собствените ни избори е замъглен, обясни той. Изграждането на собствени поведенчески регулатори произтичат от инстинкта ни за самосъхранение. "Егоизмът, с който материализмът ни въоръжи, властва и доминира като новата форма на мислене за това как ти да прокараш своите интереси пред тези на другите. Културата на човешките отношения за съжаление регресира. През последните години наблюдаваме изключително много действия, които показват липса на чувство за отговорност, на яснота за това, че с моите действия предизвиквам последици, които могат да увредят живота, да убият, да нарушат благополучието на другите хора. Това е социална безотговорност, която се появява много рано в развитието ни, в юношеските и младежките години“, коментира д-р Димитров.
Хората изпитват високи нива на тревожност, но често избират неефективни начини за справяне с тази тревожност и трудни за тях преживявания, ситуации, емоции, отбеляза психологът. Тогава е важен този момент, в който ни идва едно наум и си казваме "А какво мога да предизвикам така, че да навредя на себе си и на другите?“. В тази ситуация тази преценка е отсъствала. Това е трагедия, която се повтаря по един или друг начин, защото не променяме мисленето си, нагласите си и отношението си към последствията от собствените си действия. Ние може сега да сме много гневни, изключително взискателни към институциите, но истината е, че най-важната институция сме самите ние. Това е собственото ни мислене, начинът отговорно да преценим до какви последици може да доведе едно такова поведение“, каза още д-р Димитров. |