Автори на учебници бъркат роман и повест, не знаят какво е демокрация
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:12 / 23.09.2004Коментари ()2403
©
"Капитанската дъщеря" на Александър Пушкин е роман. Това пише в кратката автобиографична справка за творчеството на руския класик в учебника по литература за 10 клас, по който от години учителите преподават на гимназистите. "Грешката е нечувана, нелепа и пагубна за учениците", коментира авторът на литература за 9 и 12 клас Светлана Начева, цитирана от "Монитор".
Според тълковния речник повест е "художествено произведение, в проза с повествователен характер, по размер по-малко от роман", а роман е "голямо по размер художествено произведение, което описва живота в най-разнообразните му прояви и дава подробна характеристика на главните герои."
Освен грубите фактологични грешки, в учебниците има и много думи от чужд произход, които не са обяснени. Например, пак в учебника по литература за десети клас, критикът Николай Чернокожев пише за "Българи от Старо време" на Любен Каравелов: "Противопоставянето между отделните генерации има множество измерения - социални, икономически, политически, културни, но освен че е белег на осъществяване на личностна значимост, то заявява различна, спрямо предишната, ценностна гледна точка. Т.е експлицира стремеж за дистанциране, за отграничаване". Пишейки експлицира, авторът е имал предвид показва, обяснява.
"Не виждам смисъл да помня толкова сложни думи и изрази, които не разбирам", призна си дванайсетокласникът Данаил Алексиев. Автор на един от единайсетте учебници по литература за 10 клас, обясни за "Монитор", че е некоректно към учениците да се използват думи, които употребяват предимно университетските преподаватели.
Учениците в трети клас трябва да знаят "С какво се отличава управлението на Тодор Живков?" Отговорът в урока е: "При Тодор Живков развитието на страната продължава, но правата на гражданите са нарушавани".

В одобрените от МОН учебници има фактологически грешки, съобщи и БТВ преди два дни. Всяка година със заповед на министъра на образованието се одобряват по всеки един предмет изучаван от учениците от 1-ви до 12-ти клас. В някои от одобрените в края на август учебници има доста грешки. Според един от учебниците например, в герба на София е изразена църквата “Св. Георги”. Това обаче не е вярно. Гербът на София е създаден през 1900 година от художника Харалампи Тачев и в него са събрани някои от символите на града като храма “Св. София” и планината Витоша. В един от одобрените учебници по “Човек и общество” е написано, че република е държава, в която държавният глава се избира за няколко години. Това твърдение е неточно. Според енциклопедичен речник на БАН, република е форма на държавно управление, при която висшите държавни се избират от народа или общонационален представителен орган. Според един учебниците по история Симеон Велики е водил продължителни битки с Византия, но те не са оставили следи в българското минало. Ако проверим обаче енциклопедията на БАН ще разберем, че по времето на Симеон България постига най-голямата си политическа мощ и териториално разширение. Води успешни войни и нашата армия стига на два пъти до стените на Цариград.
Процедурата по избора на учебници ще бъде променена до средата на октомври. Това обявиха от Министерството на образованието.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Avtori-na-uchebnici-burkat-roman-i-povest-ne-znayat-kakvo-e-demokraciya-1816
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.