Съкращават близо 600 легла в пловдивските болници
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:11 / 24.08.2010Коментари ()3053
© Plovdiv24.bg
Между 500 и 600 легла ще бъдат съкратени в болниците в Пловдив и областта. Стагнацията е голяма и с новата областна здравна карта 25% от здравеопазването в града и областта ще бъде закрито. Това заяви доц. д-р Георги Йорданов, председател на Съвета по здравеопазване към областния съвет на БСП.

Месечният бюджет за болнична помощ в Пловдив от 14 милиона е намален на 10,5 милиона лв. Средствата ще стигат само за заплати и най-важните консумативи. На практика това означава, че трябва да се закрият болнични структури, които се равняват на една болница с големината на МБАЛ "Пловдив", коментира доцент Йорданов. В резултат на това ще се стигне до невъзможност да се оказва качествена медицинска помощ на населението.

Според новата здравна карта само в трите болници ­ УМБАЛ"Свети Георги", МБАЛ"Пловдив" и частната "Каспела", остават отделенията по "Уши, нос, гърло". В Първа градска болница, както и в общинските здравни заведения тези отделения ще бъдат закрити. Така всички жители на областта ще бъдат принудени да идват до Пловдив за вадене на сливици или за синузит. Във Втора градска болница освен че ще бъдат съкратени легла, ще бъде закрито и АГ отделението.

В Карлово пък се закриват хирургичното отделение и кардиологията. Тази община покрива около 60 км от подбалканския път, там има повишена възможност за катастрофи и пострадалите трябва да бъдат карани в Пловдив. Спешната помощ в Карлово се състои само от един екип с лекар и един екип без лекар. Ако има случай на апандисит в Клисура, която е на 100 км от Пловдив, линейката, която е базирана в Карлово, трябва да отиде до Клисура и да измине 40 км, след това да стигне до Пловдив и после да се върне отново в Карлово. Това отнема 3-4 часа, в същото време регионът остава без лекар, какво става с това 70-хилядно население, попита доц. Йорданов и отговори: Господ да му е на помощ.

Икономистът Антонина Славова допълни, че съкращаването на леглата няма да доведе до намаляване на разходите на лечебниците. Единствено ще се ограничи работата по клинични пътеки. Тоест ще се спестят пари на здравната каса за сметка на пациентите, обясни Славова.

Според БСП случващото се в здравеопазването е геноцид, а положението в малките общини ще стане трагично. В моята листа имам 1870 души. На всеки един от тях годишно се пада само по половин направление, е изчислила доктор Венера Башова, общопрактикуващ лекар от община Стамболийски. Тя допълни, че тази година има драстично намаление на лимитите за изследвания и на талоните за консултации. С 25% са по-малко парите. В предното тримесечие исках 250 лв. от Здравната каса за увеличаване на лимита и още 50 талона допълнително. Дадоха ми 70 лева и два талона, коментира джипито.

Според доц. Йорданов с последните промени в концепцията на Министерство на здравеопазването Пловдив е превърнат във второстепенен и третостепенен център за страната. Болниците в България се разделят на 3 групи, като в зависимост от разпределението им се насочват средства от еврофондовете. В първата група не попада нито една пловдивска болница. Там са Александровска болница и Онкологията в София и Университетска болница "Света Марина " във Варна. Така в 20 болници ще насочим парите от еврофондове, а другите да се спасяват.

Здравното министерство даде едноседмичен срок на общинските болници да каже коя от тях иска да се преструктурира като болница за долекуване. Това става август месец, а директорите на тези болници не могат да поемат този ангажимент, тъй като само общинските съвети могат да вземат решение за промяната. Засега е ясно, че болниците в Стамболийски, Раковски и Първомай ще бъдат преструктурирани. Според регионалната здравна карта лечебниците в Сопот и Лъки се закриват.

Ако в областната здравна карта няма промяна и реформата стартира от януари 2011 година, към Областния съвет на БСП ще бъде открита гореща телефонна линия за информация на пациента. Целта е не само хората, но и лекарите да знаят къде да насочват болните, уточни доц. Йорданов. Той призова кметът Славчо Атанасов и областния управител Иван Тотев спешно да потърсят връзка със здравното министерство и с Министерски съвет и да се опитат да възстановят статута на пловдивската медицинска система.

Необходима е нова концепция за пловдивското здравеопазване, заяви доцентът и попита как държавата ще наложи на една общинска болница, която не е държавна собственост, да си намали леглата. Това може да го направи Общинският съвет, същото е и за частните болници. Така се нарушава правото на собственост. По този казус БСП обмисля да подаде жалба в Европейския съд.

Миналата година бюджетът на Университетска болница беше 6 млн. лв., тази година е 4,3 млн. лв. За МБАЛ Пловдив при 1,7 млн. лв. за миналата година, тази парите са 1,2 млн. лв. Парите ще стигнат само за заплати и за консумативи и медикаменти. Доц. Йорданов прогнозира, че болниците ще продължат да трупат задължения.

В момента УМБАЛ "Свети Георги" има блокирани сметки от една фирма. Големите болници висят на добрата воля на своите кредитори и дистрибутори на лекарства. Ако в един момент те тръгнат да ги съдят, системата ще рухне. Общите задължения в страната са за 400 млн. лв., през други години министерството погасяваше част от тези дългове, тази година това не се случи, коментира доц. Йорданов.

Източник: в. "Марица"



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Sukrashtavat-blizo-600-legla-v-plovdivskite-bolnici-186668
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.