Кои имоти на пазара може да се окажат златна мина?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:10 / 28.03.2024Коментари ()20308
©
Има имоти, които често купувачите отбягват или реагират с недоверие, но това е просто социално предубеждение и липса на информираност. Всъщност този тип имоти са едни от най-изрядни и нещо повече, те са и тези, които понякога позволяват по-интересен коментар на цената. Това е така, защото става дума за ипотекираните имоти. Това споделя Александър Гергов, съдружник в една големите фирми за недвижими имоти в България.

Ипотекиран имот е такъв, закупен с ипотечен кредит, който собственика погасява ежемесечно. 

Причините за продажба на ипотекиран имот може да са много, но винаги се намират няколко, които се продават заради финансово затруднение от страна на собственика. Ако причината е именно тази, то би следвало собственикът да цели по-бърза сделка. Още по-интересно за купувача е, когато собственика вече не може да обслужва ипотеката.

Тогава той разполага с около 90 дни за продажбата, преди банката да наложи възбрана и да прехвърли продажбата към частен съдебен изпълнител. И в двата случая - заради краткия срок, с който разполага собственика, напрежението и водещата нужда от обезпечаване на задълженията по кредита, може да направи собственика склонен на по-атрактивна за купувача отстъпка. 

Естествено не става въпрос за “извиване" на ръце, което със сигурност няма да сработи. По-скоро за разумно разбиране нуждите на собственика и предложение с коментар според обстоятелствата. Какъв ще е този коментар и дали ще донесе желаната полза, зависи изцяло от ситуацията на собственика. Но при всички положения финансовата нужда и времевите обстоятелства дават предпоставка купувачът и личният му имотен консултант да демонстрират уменията си за водене на преговори.

Ключово е да се знае, че покупката на ипотекиран имот към банка не крие рискове за купувача, дори напротив - имотите с участие на банка са едни от документално най-изрядните. Процесът по придобиване също предполага всички налични възможности на пазара, а именно чрез:

- погасяване на кредита с ликвидни средства от страна на новия купувач;

- ипотечен кредит, тоест учредяване на нова ипотека върху имота на името на новия купувач и заличаване на старата;

- ипотекиране на друг имот и закупуването на желания;

Процесът естествено е малко по-дълъг и сложен, но заради участието на една или повече банки, сигурността по-сделката е оптимална. 

Единствените спънки при подобни сделки може да са следните:

- голям интерес от пазара заради по-атрактивната цена, което да обезсмисли коментар по-цената и да провокира купувача към бързо вземане на решение;

- имотът да се даде на ЧСИ, което на свой ред да направи публичен търг. Този тип търговете често не са прозрачни и съответно имотите там по-често се придобиват от доверени лица;

- купувачът да отправи прекалено ниска оферта, която да обиди собственика и той да откаже да продължи преговорите;

В заключение покупката на ипотекиран имот е сигурна сделка, която може да се окаже и доста изгодна при правилно стечение на обстоятелствата. Естествено тези сделки са рядкост, но пък се отплащат. Ето защо, когато човек попадне на такъв имот, трябва да обмисли внимателно стратегията си и да я консултира с личния си брокер.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Koi-imoti-na-pazara-mozhe-da-se-okazhat-zlatna-mina-2057179
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.