Албена Халачева за Панаира на занаятите в Пловдив: Незабравимо преживяване
Автор: Цвети Тончева 08:20 / 22.05.2024Коментари ()3497
©
Как премина Пролетният панаир на занаятите в Стария град Пловдив? Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Албена Халачева от Регионалната занаятчийска камара в Пловдив. 

Каква е равносметката след този чудесен панаир, който направихте с много специална кауза? 

На първо четене равносметката е прекрасните взаимоотношения, които се случиха между участниците в пленера. Гостите ни от Фондация “Ап уид Даун" са удовлетворени от това, че децата от клуб “Всеки може" изкараха едно прекрасно, незабравимо преживяване, защото имаха изнесена работилничка в една атмосфера много по-различна от тяхната традиционна обстановка. Работиха и в другите работилнички.

А пълната равносметка ще я направим съвсем скоро, тъй като и фондацията още не е направила пълна равносметка на това, което са придобили от цялото събитие. Но емоцията, преживяванията мисля, че са с много по-висока стойност от всичко останало. Като идеята за в бъдеще е да продължим да работим заедно, за да може да правим по-щастлив живота на тези хора, които не са болни, както те казват “Това не е болест, това е състояние". 

Така е, да. Самите тези деца се включиха в работилничките, така ли? 

Бяхме домакини, те всеки петък имат занимания в клуб “Всеки може". По време на панаира бяхме домакини за една такава тяхна работилничка, което беше в по-друга обстановка. Направиха един ритуал традиционен, която е молитва за дъжд по стар български обичай. Рисуваха децата, учиха се, също така след това се включиха и в безплатните работилнички, които бяхме организирали по плетене. 

Кой им помагаше, кой им показваше, да кажете малко повече за самия процес? 

Надежда Тодорова се казва жената, която заедно с цялото й семейство има тази фондация и работи много усилено в насока да информира всички родители, които имат деца с този синдром, каква е правилната насока, за да могат те да живеят по-пълноценно. Защото трябва да се прилагат специални грижи, за да могат те да получат по-високо развитие, самостоятелност по-скоро. 

Всъщност майстори ли им помагаха на тези децца в плетенето, аз това имах предвид? 

По време на безплатните работилнички имаше две майсторки по плетиво, едната плетеше с тях с пръсти, такава прежда, за да може да бъде по-достъпна и по-приемлива за деца, които изобщо не се бяха докосвали до плетивото. А във втората работилничка, пак имаше майстор, който им показваше как се плете на една кука. 

Прекрасно! Как реагираха децата, това за тях е нещо непознато? 

Те са изключително любвеобилни и много, много отворени, когато човек е добронамерен към тях, те се отварят с огромните си сърца и с голямо желание се включиха и в тяхната изнесена работилничка, която пък включваше освен занимания, и те имат един такъв момент на обучение, просто разучават различни теми в живота.


Още по темата: общо новини по темата: 20
18.05.2024 »
25.05.2023 »
23.05.2023 »
19.05.2022 »
19.05.2022 »
21.05.2021 »
предишна страница [ 1/4 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Albena-Halacheva-za-Panaira-na-zanayatite-v-Plovdiv-Nezabravimo-prezhivyavane-2123165
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.