Днес е Предпразненство на Въведение Богородично, има забрани и поверия
Автор: ИА Фокус 08:06Коментари ()1029
©
На 20 ноември започва предварителното честване на утрешния празник Въведение на света Богородица в храма, като в богослуженията за деня се включват молитви и песни, които ни подготвят за този голям Богородичен празник. Църквата почита и паметта на свети Григорий Декаполит и на Дасий Доростолски.

Свети Григорий живял през IХ век.

Бил родом от Иринопол, един от градовете на област Десетоградие в Палестина или на гръцки Декаполис, затова е останал с прозвището Декаполит. В стремежа си към нравствено съвършенство станал монах и се подвизавал в молитва, като пазел чистота на ума и на плътта си.

Бил въздържан във всичко, като обичал да казва, че ако спортистите се подлагат на толкова лишения, колко повече духовните хора трябва да се владеят във всяко отношение, за да получат не лавров, а вечен венец от Бога. От ревност за чистотата на вярата Григорий се включил и в ожесточените борби срещу императорите иконоборци. Предприел много пътувания и накрая се установил в Солун, където се отдал на писмени трудове. Починал от тежка болест в Цариград през 816 г.

Свети Дасий живял в края на III век по времето на император Максимиан и бил войник в римска част в крайдунавския град Дуросторум или Доростол (днес Силистра). Жителите на града се готвили за празника на езическия бог Сатурн и, според обичая, месец преди празника те избирали красив младеж, обличали го в богати дрехи и му оказвали царски почести, а в деня на празника го принасяли в жертва на божеството. В 302 г. изборът паднал на Дасий. Като узнал това, той казал: "Ако ми е съдено да умра, по-добре да умра за Христос като християнин". Той открито изповядал пред военните и гражданските власти своята вяра в Христос, дори ги изобличил за техните заблуждения. Затова бил осъден на смърт и след жестоки мъчения го обезглавили на 20 ноември.

Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника

Нашите предци са вярвали, че не трябва да хващате остри предмети, особено с голи ръце. Защото в противен случай можете да си навлечете неприятности. Също така не трябва да тръгвате на дълъг път, пътуването ще бъде неуспешно.

За да предпазят себе си и дома си от хора с лоши мисли, на този празник предците ни са окачвали метла и нож пред входа. Те вярвали, че ако падне, това означава, че човекът, който е дошъл на гости, има отрицателна енергия. Но ножът ще я среже.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Dnes-e-Predpraznenstvo-na-Vuvedenie-Bogorodichno-ima-zabrani-i-poveriya-2343875
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.