Сдружение "Мемориал на духовността" си иска обещаните от общината пари
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:22 / 13.03.2011Коментари ()2754
© Plovdiv24.bg
От Сдружение "Мемориал на духовността" изпратиха писмо до медиите, кмета и общинския съвет на Пловдив, с което припомнят за предложеният от тях проект за стена от каменни блокчета с иментата на бележити личности, свързани с Пловдив. Предоставяме ви пълният текст на писмото:

До Кмета на Община Пловдив
До Общински съвет Пловдив
До медиите в Пловдив 

                                   ОТВОРЕНО ПИСМО

                           от Сдружение "Мемориал на духовността"

Уважаеми пловдивчани,

 В медийното пространство се лансира проектът "Седмият хълм"  на талантливия художник Атанас Хранов и на група пловдивски интелектуалци. Идеята, заложена в него, никак не ни е чужда, защото преди 8 години създадохме сдружението "Мемориал на духовността", чиято основна цел е построяването на паметник/мемориал, който да увековечи паметта на поети, писатели, художници, артисти, музиканти, творци и изследователи на културната памет за Пловдив. На всички тях - живели, учили, творили в Пловдив и за Пловдив, които са оставили забелележима следа в историята на града ни и страната. Колективни членове на Сдружението са Народна библиотека "Иван Вазов", Дружеството на пловдивските писатели, Държавен архив Пловдив, Общински комитет "Васил Левски", Общински читалищен съвет Пловдив, Камарата на архитектите, Театралното общество и ред личности, свързани с културата и изкуствата в Пловдив.

Сдружението с нестопанска цел "Мемориал на духовността" е регистрирано от Пловдивския окръжен съд  с Решение № 5569 от 21 юли 2003 г. Членове на Управителния съвет са: Радка Колева, Владимир Янев, Любен Попов, Емилия Божкова, Пенка Калинкова, Евдокия Емануилова, Недялка Петрова, Димитър Атанасов, Павлина Николова. Председател на УС е проф. Радка Колева.

Нашето предложение е в тревната част до НБ "Иван Вазов" откъм едноименната улица да се издигне стела/стена от каменни блокчета, на които да бъдат изписани имената на хора като Найден Геров и Йоаким Груев, Иван Вазов и Константин Величков, Захари Стоянов и Димчо Дебелянов, Иван Богоров и Стою Шишков, Стефан Попов и Константин Сапунов, Роза Попова и Тачо Танев,  Златю Бояджиев и Цанко Лавренов, Георги Божилов и Димитър Киров, маестро Георги Атанасов и Александър Краев, проф. Иван Спасов и Никола Янев, арх. Камен Петков и арх. Стойко Стойков и т.н., и т.н. Списъците, които сме подготвили, са дълги. Идеята е стената/градежът/ да бъде така конструирана, че да може да се надгражда. Водени сме от мисълта, че трябва да има колективен мемориал на духовността, защото макар и живели и творили в различни времена, те са обединени от чувството си към България и грижата за българската духовност, избуяли и дали плодове именно тук, в Пловдив.

В отговор на наше предложение и искане имаме Решение на ЕСУТ при Община Пловдив и схема върху кадастрална основа относно ситуирането на Мемориала на духовността.  Предложението е разглеждано от Комисия по културата и в предишния мандат, и в сегашния мандат на Общинския съвет Пловдив. С решение на Общинския съвет бяха гласувани 10 000 лв. в бюджет 2008 г. на Община Пловдив за финансиране на проекта. Впоследствие парите не бяха отпуснати. Предложение до Общинския съвет за залагане на средства за "Мемориал на духовността"в бюджет 2009 г. е внесено в Общинския съвет на Пловдив и от тогавашния зам. кмет Георги Шопов. Досега финансова помощ от община Пловдив няма. Въпреки решенията на Общинския съвет и обещана подкрепа от кмета на Пловдив Славчо Атанасов.

Всяка година в навечерието на 1-ви ноември Сдружението "Мемориал на духовността"  номинира заслужили пловдивчани за званието "Следовник на народните будители" и на музикално-поетични тържества с участието на известни пловдивски изпълнители връчва своите призове. През 2010 г. с това звание бяха отличени дългогодишният музикален деец Анастас Маринкев и журналистът Евгений Тодоров. Между удостоените със званието са проф. Асен Диамандиев, издателката Божана Апостолова, актьорът Георги Василев, арх. Матей Маеев, проф. Огнян Сапарев, Георги Райчевски, епископ Евлогий, доц. Кирчо Атанасов, Славчо Атанасов като инициатор за Патриотичното букварче, проф. Радка Колева ...

Питаме се - напразни ли са били усилията ни, погребана ли е тази наша идея? Много сходни са двата проекта, но не бива едната идея да елиминира другата.  Питаме се още - ще има ли постоянство, последователност и осмисленост в културната политика на Община Пловдив за паметта и паметниците?
 
За Сдружение "Мемориал на духовността":
Проф. Радка Колева - председател
Пенка Калинкова - секретар


Още по темата: общо новини по темата: 13
03.07.2018 »
06.09.2011 »
05.09.2011 »
05.09.2011 »
03.09.2011 »
18.08.2011 »
предишна страница [ 1/3 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Sdruzhenie-Memorial-na-duhovnostta-si-iska-obeshtanite-ot-obshtinata-pari-237135
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.