Предложение: Длъжниците на колекторските фирми да не бъдат търсени за много стари задължения 
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:40 / 21.12.2024Коментари ()12417
© Blagoevgrad24.bg
Повече граждани и фирми да могат да се ползват от погасителната давност по отношение на частни вземания, предлагат с промени в Закона за задълженията и договорите депутати от МЕЧ.

Сега се наблюдава притеснителна тенденция към масова задлъжнялост на граждани към небанкови финансови институции, частни колекторски дружества, монополни дружества, като топлофикации и др. Натрупват се множество изпълнителни производство, продължаващи неопределен период от време, като основната причина са порочните практики по принудително събиране на вземанията, предприети единствено с цел да се прекъсне погасителната давност за конкретно вземане, посочват в мотивите си депутатите.

Според  тях при сегашната нормативна уредба и съдебна практика срещу тези действия няма ефективна защита пред съда в полза на гражданите длъжници. Държавните съдебни изпълнители събират под 40 млн. лева годишно от длъжниците, а частните съдебни изпълнители събират над 800 млн. лева, което предразполага за злоупотреби с правата на гражданите.

Прекъсването на погасителната давност се приема за валидно извършено чрез прекалено широк спектър от фактически действия, например единствено с депозирането на молба по изпълнително дело от взискател, което води до масови злоупотреби по висящи изпълнителни производства от съдебните изпълнители и взискателите срещу длъжниците, пише в мотивите към законопроекта.

Според тях така гражданите изкуствено се поддържат в качеството на длъжници по изпълнителни производство за периоди над 10 години, като в практиката се срещат и изпълнителни дела с продължителност над 20 години, по които не може да се приложи института на общата 5-годишна погасителна давност.

Необходимо е да се вземе предвид, че макар да е приета нормативна уредба относно абсолютната давност за граждански вземания, към момента нито един длъжник не може да се позове на нея, поради предвиденото й бъдещо действие, което ще настъпи най-рано на 02.06.2031 г.

Затова в промените на закона се предлага да се уточни, че взискателят е страна в производството и не може сам по себе си да извършва изпълнителни действия, прекъсващи погасителната давност на вземането, пише Pariteni.bg.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Predlozhenie-Dluzhnicite-na-kolektorskite-firmi-da-ne-budat-turseni-za-mnogo-stari-zadulzheniya-2384259
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.