Откриха експозицията на Вълчитрънското златно съкровище
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:19 / 17.05.2011Коментари ()6864
Днес кметът Славчо Атанасов откри еспозицията на Вълчитрънското златно съкровище, предаде репортер на Plovdiv24.bg. В Археологическия музей в Пловдив присъстваха зам.-кмета Георги Титюков, главният секретар на общината Борислав Инчев и други официални лица.

"Това е най-старото и най-голямо като обем и килограми Тракийски съкровище", каза вчера за Вълчитрънското златно съкровище, директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов

Припомняме, че с изключителни мерки за сигурност, вчера нашият град прие за 1 месец експозицията на световно известната находка.

"Нарича се Вълчитрънско, защото е открито край с. Вълчитрън, Плевенско. Открито е случайно, както повечето съкровища, през 1924 година от двама братя, които обработвали своето лозе. Състои се от 13 съда от чисто 23 каратово злато и общото му тегло е 12.5 кг.", започна своя разказ за съкровището Кисьов.

Според неговите думи, история на Вълчитрънското съкровище е изключително интересна. То се състои се от 13 златни съда с различна форма и големина, плюс още четири диска, т.н. тимбали. Предполага се, че съдовете на цялото съкровище са използвани за тракийски ритуали, свързани с погребалните практики.

Вълчитрънското златно съкровище датира от 14-13 век пр.Хр. и затова то е най-старото съкровище, откривано в България. Когато двамата братя попадат на имането в далечната 1924 г., съдовете са били събрани на едно място и са били повече на брой. Откривателите не разбират, че попадат на златна находка и смятали, че съдовете са медни.

"Хвърлят ги в избата, а най-големият съд, който тежи около 6 кг., го използват за копаня, т.е за да хранят в него прасето си. В тази връзка, в световната археологическа история, този случай е познат като "Златното прасе", тъй като близо един месец, това единствено в света прасе, се храни в 6- килограмова 23- каратова златна копаня", припомни любопитните подробности около съкровището директорът на музея.

Стана ясно, че в резултат на това, че прасето по време на хранене дълго време търка стените на съда, металът лъсва и се разбира, че не е мед, а злато.

"Тогава двамата братя продават част от съдовете, а други от тях нарязват, с цел явно да ги претопят за накити. В резултат на опитите си да продадат нелегално съкровището, един от археолозите, работещ в Националния исторически музей, попада на тази следата, сигнализира органите на реда и съкровището е конфискувано", поясни още Кисьов.

По принцип, съкровището се съхранява в Националния археологически музей в София. В Пловдив, то ще бъде изложено в Археологическия музей на града от днес, 17.05.2011г., до 19.06.2011 г.

"Експонирането тук е свързано с 18.05.,който е Ден на международните музеи. В града ни, съкровището се излага за първи път", завърши Костадин Кисьов.

Разгледайте галерията от снимки на Вълчитрънското златно съкровище!



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Otkriha-ekspoziciyata-na-Vulchitrunskoto-zlatno-sukrovishte-255171
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.