ГЕРБ: В Община "Марица" има сигнали, че улиците за ремонт не са съгласувани с кметските съвети и гражданите
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:55 / 05.07.2011Коментари ()1734
Улици с дупки като лунни кратери са извън списъка за ремонт, разпространен от кметската администрация на Община Марица след настояването на съветници от ГЕРБ за конкретизация къде и как ще се извършва рехабилитация на уличната мрежа в 19-те села след актуализация на бюджета. В село Царацово например една от централните улици - "Александър Матросов" - е нагъната от вдлъбнатини, дълбоки по 10-15 см и хората, които живеят на нея твърдят, че макар и абсурдно, предпочитат да минават през съседната улица. "На 3 км. сме от Пловдив, а живеем все едно сме извънземни. Защо не ни освободят от данъци..." - възмути се пред общински съветници от ГЕРБ и БЗНС Недка Тосева. "Сами събираме пари и два пъти годишно се опитваме да подравним поне малко с грейдер, защото иначе съвсем ще си изпочупим колите. Преди два месеца сме хвърлили малко материал - така че това е горе-долу добрия вид на нашата улица - вижте обаче на какво прилича" - допълва Вельо Велев, който поредложи на желаещите да се качат при него в колата за истинско офроуд изживяване.

"Ще сложа една табелка ей тук и ще напиша: улица "Невъзможна" - обяви и Димитър Макаков, показвайки подписка на 75 души, която още преди 2 години е послужила за внасяне на предложение в ОбС за ремонт. "Какво направиха 2 години и искаме да знаем защо сега се предлагат други две улици за ремонт в нашето село, а ние сме забравени. Чувстваме се унизени" - обясняваха хората един през друг.

"Входирах предложението на 27. 02. 2009 година и категорично заявявам, че нищо не е направено за тази улица, тъй като предложението за нейния ремонт е внесено от ГЕРБ. Кой политизира тогава уличните ремонти в Общината?" - попита общинският съветник от групата на ГЕРБ Гергана Трендафилова и показа кои две улици са посочени в списъка за ремонт от кметската администрация: "И най-предубеденият може да види с просто око разликата между "Александър Матросов" и другите - "Божил Ходжев" и "Дядо Иван Арабаджията". Въпросът е защо без да се събере кметският съвет са предложени тези улици."

Хора от Царацово имат своето предположение - предложените за ремонт улици опасват къщата на сегашната кметица. "Е, трябва ли от нашата улица да изберем кмет, за да може да ходим като нормални хора по нея, а не да я обикаляме", попитаха те.

Димитър Кутев, също общински съветник от ГЕРБ припомни за аналогична ситуация и в село Труд, където преди 2 години е входирал предложение за ремонт на 2 улици около училището и досега само частично едната е оправена. "Другата улица - "Янтра" - е все още непроходима, а се предлага да се ремонтира централната улица на селото, за която обаче 7 хил. Лв, колкото се отпускат, ще стигнат за запълване само на няколко дупки.

Положението с включени в списъка за ремонт улици и в други села на Община Марица е подобно, обясниха съветниците от ГЕРБ. "По моя информация, почти в нито едно село не е проведен кметски съвет да се питат членовете му за коя улица да се насочат парите" - обясни Цанко Динов. По думите му, едноличното предлагане може да създаде предпоставки за напрежение и дори конфликт на интереси.

Трима от кметовете в Община Марица - на селата Костиево, Маноле и Граф Игнатиево заявиха, че са абсолютно съгласни с позицията на ГЕРБ и БЗНС в местния парламент за прозрачно харчене на средства от актуализацията на бюджета. Иван Семерджиев от Граф Игнатиево поясни, че точно затова в неговото село кметският съвет ще определи до стотинка за какво да се изразходват средствата. "Аз лично няма да се съглася някой друг да ми посочва за какво да се изхарчат парите. И още нещо - парите за Граф Игнатиево са 115 000 лева, тъй като имахме инвеститор, който купи 8 дка земя за 242 хил. лв. Нека всички да знаят, че парите от тази сделка правят възможно предложението за актуализация на бюджета на Общината и всички села ще се ползват от тези допълнителни средства благодарение на активността в селото".

От БЗНС пък припомниха, че още при приемането на бюджета за тази година са предложили за всяко село да се гласуват от 10 до 20 хил. лв., които да са на разположение на кметовете и те да ги изразходват, съгласувайки ги с кметските съвети или с общоселските събрания съобразно нуждите. "Тогава управляващото мнзоинство в Община Марица гласува против. Нямаше да се стигне до днешната ситуация, ако беше прието предложението ни", убеден е Димитър Иванов от БЗНС.

 


Още новини от Регионални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/regionalni/GERB-V-Obshtina-Marica-ima-signali-che-ulicite-za-remont-ne-sa-suglasuvani-s-kmetskite-suveti-i-grazhdanite-268041
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.