Преподаватели по информатика от област Пловдив с отворено писмо
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:21 / 11.12.2013Коментари ()3221
© Plovdiv24.bg
Отворено писмо от преподаватели по информатика и информационни технологии от област Пловдив, изразяващо несъгласие с новите учебни програми в средното образование, в които се премахва изучаването на дисциплините "Информатика" и "Информационни технологии" (в някои класове):

Настоящото писмо не е поредният упрек към сегашното, нито към предишните управления на страната ни. Ние, учителите по Информатика и Информационни технологии, искаме да изразим нашето искрено безпокойство и несъгласие с новите учебни програми за средно образование, в които се отхвърля изучаването на учебната дисциплина Информатика, а изучаването на Информационни технологии се свежда до минимум - по един час в 8 и 9 клас за целия гимназиален етап.

Недоумяваме защо във време, в което се говори за компютаризация във всички сфери на живота, за компютърно грамотни, умеещи и знаещи хора, които са част от нов тип общество - информационно, отпада точно учебен предмет, свързан с дигиталната грамотност и бъдещата реализация на децата ни.

Предметът Информатика от 20 години се изучава като задължителен според българските образователни програми и е доказал значението си. Усвоените знания и формираните умения са свързани с всички предмети в учебния план - литература и езици, математика, социални и природни науки, технологии, физическа култура и спорт, изкуства и в ежедневието. Логично възникват въпросите:

1. Кое налага отпадането на предмета Информатика от учебната програма? Никоя друга дисциплина в българското образование не е била така напълно заличена и е нелогично това да се прави с предмет, който гради основата на много специалности във висшето образование. Този предмет е неразривно звено между всички инженерни, природо-математически и други специалности. 

2. Защо се отнема възможността на учениците да открият призванието си точно в периода, в който правят съзнателния си избор? Българската асоциация на софтуерните компании съобщава за голям недостиг на работна ръка в бранша към момента. През 2015 година на IT индустрията в България ще са нужни над 20 000 компютърни специалисти. Анализ на просветното министерство също посочва, че има недостиг на специалисти по компютърни науки. След като се цитират такива данни, защо вместо да се постави акцент върху изучаването, се премахва дисциплината Информатика и то без каквато и да било аргументация.

3. Ще има ли един ден хора, които да продължат обучението си в това направление, ако за тях информатиката стане непозната сфера? Информационните технологии се явяват продукт на науката информатика, която дава научната им обосновка и ги създава. Кой ще създава? Само потребители ли ще произвеждаме? Именно това ще се случи, ако бъде отнета възможността на учениците да получат и този минимум знания, който са получавали до момента.

4. Дали отпадането на предмета Информатика няма да доведе до проблем за онези, които искат да продължат обучението си в престижни университети извън България? Те няма да имат никакъв брой часове по тази дисциплина в дипломите си за средно образование. Тогава как се вписваме в ЕС?

Обезпокоителен е нищожният брой часове по Информационни технологии в средното образование, който е сведен до минимум - по 1 час в 8 и 9 клас , а пълното им отпадане в 10 клас ще доведе до пълна липса на знания по модули като Бази данни, които са важни за функционалната грамотност на съвременния човек. Информационните технологии са най-динамично развиващата се наука и липсата на обучение в 10, 11 и 12 клас ще доведе до неконкурентоспособност на децата ни на пазара на труда.

На практика учениците, които не учат в профил "Информатика и Информационни технологии" (т.е. всички СОУ, езикови гимназии и някои направления в професионалното образование), ще завършат средното си образование компютърно неграмотни.

Неудачно и невъзможно е изучаването на Информатика и Информационни технологии е да бъде под формата на ЗИП, защото повечето училища са определили насочеността си и ЗИП е свързана именно с нея. Повече от нормално е предметите да се изучават най-вече в гимназиален етап и то като ЗП предвид бъдещата реализация на учениците. Тогава е най-подходящата възраст, защото те вече имат достатъчно знания и по други предмети, могат да оценят значението на информационните технологии и приложението им съобразно собствените си бъдещи професионални интереси.

Премахването на предмета Информатика и закриването на часовете по Информационните технологии в 10 клас ще доведе до драстични съкращения на учители по тези дисциплини и липса на алтернатива за онези, на които предстои да се дипломират.

Обучението по Информатика и Информационни технологии не е професионално обучение, а необходимост за добра реализация в живота за младите хора. Споделяме нашата тревога и загриженост с вярата, че Министерството на образованието и науката ще преосмисли позицията си и ще отреди достойно място на компютърните дисциплини в учебните програми. Минаха 8 години откакто работим по частично обновена учебна програма при неясно учебно съдържание и чакаме да бъде приета новата програма в пълния ѝ вид, синхронизирана с ДОИ по тези предмети във висшето образование. Сегашният обрат обяснява справедливия гняв на общността на учителите по ИИТ.
Нашите искания са:

1. Учебната дисциплина Информатика да се изучава в 8-ми, 9-ти и 10-ти клас по 1ч. седмично като ЗП.
2. Учебната дисциплина Информационни технологии да се изучава от 8-ми до 12-ти клас по 1 ч. седмично като ЗП.
3. Да се даде превес на модулния принцип на обучение, а не на спираловидния, като се прецизират кои модули да се учат и в кой клас.
4. Да се осигурят часове за реализиране на реални примери по ИИТ от живота.

Нека не допуснем страната ни, прочула се с едни от най-гениалните компютърни специалисти, с потеклото на създателя на първия компютър, с международните изяви на нашите гениални деца, да деградира и изостане от високите технологии!

С уважение,
Преподаватели по ИИТ
Област Пловдив



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Prepodavateli-po-informatika-ot-oblast-Plovdiv-s-otvoreno-pismo-468605
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.