© Plovdiv24.bg | | "Традиционно в Пазарджик, Пловдив и в Добруджа ще има дефицит на вода заради започващото засушаване", заяви шефът на дирекция "Управление на водите" в екоминистерството Асен Личев. Къде още ще има режим на питейната вода, ще стане ясно в края на април, уточниха от Министерството на околната среда и водите. Причината за командно подаване на вода е липсата на сняг през зимата. По думите на Личев и в момента има реки в страната, които са под нормалното за сезона."Трябва да се построят язовири, които да събират водата от валежите, която след това да може да се използва и да няма воден режим", допълни още Личев.
Той успокои, че появилата се информация за режим на питейната вода в Пернишко заради празния наполовина язовир "Студена" не е вярна.
68 язовира в страната са в предаварийно състояние. Това са малки водоеми, които са отдадени под аренда, като голяма част от тях са били превърнати в рибарници. Според доклад на МОСВ стените на язовирите и дигите около тях са в много лошо състояние, а собствениците на съоръженията нямат пари за ремонт. Веднага след сигнала от предприятието "Язовири и каскади" опасните съоръжения са били източени с между 90 и 70 на сто от капацитета им. Нито едно от останалите водните съоръжения не е покачило нивото на водите си и няма опасност от наводнения, уточниха от МОСВ.
До края на март трябва да бъде сформирана междуведомствена работна група, която да извърши преглед на нормативната уредба и да предложи промени в нея.
"Това, около което всички се обединяваме, е, че трябва да има единен контролен орган за всички язовири в страната", заяви зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов.
В момента екоминистерството прави карта на рисковите места от наводнения в страната, която се финансира с пари от ЕС. Към ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" пък ще бъде създадено ново звено, което да работи за превенция от наводнения. Идеята е да се реализира проект, които да следи онлайн нивата на всички реки и на падналата снежна покривка.
Източник: в. "Монитор" |