По-малко пари за болниците в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:31 / 01.03.2015Коментари ()1978
© Plovdiv24.bg
Сериозни финансови затруднения очакват болниците в Пловдив през настоящата година. Според Регионалната здравна каса почти сигурно лечебните заведения ще работят с по-малко от 90% от миналогодишния бюджет. От лекарското съсловие вече предричат фалити на болници. В същото време заради специализираните си клиники Пловдив поема значителен брой от пациентите на цяла Южна България.

Именно неяснотата за бъдещето е основният проблем. Все още от Здравното министерство не са спуснали постановление за новата методика, по която ще се работи, и по която касата ще се разплаща с болниците. Едно от предложенията при изготвянето на бюджетите да се има предвид и факта, че се лекуват много неосигурени пациенти, които сега в повечето случаи остават за сметка на лечебните заведения.Само в Пловдив броят на неосигурените е над 250 000 души.

Пълна финансова неяснота е обзела лечебните заведения в Пловдив. Нито лекари, нито директори на болници знаят с какви средства ще разполагат.

"Всяко едно лечебно заведение за болнична помощ, което се е надявало да получи 90% от миналогодишното, няма да го получи. Надвишенията над определените стойности няма да се изплащат и това вероятно ще създаде затруднения", каза Антонина Славова, директор на РЗОК - Пловдив.

Заради огромните си дългове на практика всяко едно лечебно заведение в Пловдив е застрашено от запори на сметките.

"Да се предприемат стъпки при забавени плащания нашите ангажименти към НАП и към всички други институции да бъдат по същия начин отсрочени до момента на обезвъзмездяване на нашата дейност", предложи д-р Георги Кръстев, предс. на РК на БЛС в Пловдив.

Парадоксът е, че в ситуация на рязане на бюджети се увеличава броят на сключените договори. Дори болниците в Пловдив, на които касата ще плаща, са с две повече.

"Ние се въртим в един омагьосан кръг. Непрекъснато финансите намалят, а ние разкриваме нови лечебни дейности и дублиращи дейности. Това е големият проблем", добави д-р Кръстев.

От Лекарския съюз питат кой ще понесе отговорността за непрекъснатото нарастване на легловия фонд в болниците и как така касата сключва нови договори, а после казва, че няма пари да им плаща. От съсловието настояват и за ревизия на дублиращите се дейности между частни, общински и държавни болници. Има случаи в които в сградите на държавни болници се разкриват нови медицински заведения.

"Няма нищо нелегално в цялата дейност. Законът за лечебните заведения не ограничава разкриването на лечебните заведения за извънболнична помощ на територията на болници", заяви д-р Сийка Димчева, дир. на дир. "Медицински дейности" в РЗИ-Пловдив.

За да не се стига до опасни и за системата, и за пациентите ситуации, от лекарската колегия в Пловдив искат спешна актуализация на бюджета на районната здравна каса, който за миналата година бе малко над 380 млн.

Притесненията за запор на сметките на някои лечебни заведения се оправдаха днес, след като стана ясно, че над 200 души в общинската болница в Димитровград остават без заплати. Причината - в края на миналата седмица местно предприятие блокира основната сметка на болницата, заради старо задължение от 46 000 лева за доставка на газ. На среща с персонала на лечебното заведение, кметът на Димитровград даде уверение, че след празниците общината ще помогне финансово за изплащането на заплатите.

Източник: БНТ



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Po-malko-pari-za-bolnicite-v-Plovdiv-543851
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.